Euroopa liidrid plaanivad uue kavandatava europakti lepingu raames hakata karistama riike, miks ei allu võlgade vähendamiseks ettenähtud ajakavale. Lisaks jäetakse riikidele vähem mänguruumi kõrvalekalleteks majanduspoliitikas.
Riikidele, mille võlg ulatub üle 60 protsendi SKPst, rakendatakse sanktsioone juhul, kui neil ei õnnestu kärpida üle võlapiiri ulatuvat summat aastas 5 protsendi võrra, vahendab Bloomberg viidates enda valduses olevale projektikavale. See säte lisandub eeldusele, et sanktsioonid rakenduvad ka juhul kui puudujääk ületab 3 protsenti SKPst.
Majanduskasvu korrigeeritud puudujääk ei tohi ületada 1 protsenti SKPst riikides, kus võlg on alla 60 protsendi SKPst.
Projekti autorid üritavad fiskaalpaktiga sulgeda augud ELi poliitikas, mis „võivad püsimajäämise korral ohustada stabiilsust, konkurentsivõimet, majanduskasvu ja töökohtade loomist“, on öeldud lepinguprojektis.
Euroala riigid võivad lepingu allkirjastada juba 30. jaanuaril, kaks kuud enne viimasel ELi tippkohtumisel märtsi lõpuks pandud tähtaega.
Plaani peavad rakendama kõik euroala riigid ning see laieneb ka teistele ELi riikidele viie aasta jooksul. Lepingu osapooled peavad nõustuma ka tingimusega eelnevalt arutada kõiki suuremaid poliitikamuutusi, mida plaanivad. Suurbritannia on praeguse seisuga ainus ELi riik, mis on keeldunud selle plaaniga ühinemast.
Autor: Katri Soe-Surén
Seotud lood
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Enimloetud
1
“Aeg on sealmaal, et Eesti mehed võtavad ise asja kätte.“
Viimased uudised
Välisnõudlus taastus aeglase tempoga
Hetkel kuum
“Aeg on sealmaal, et Eesti mehed võtavad ise asja kätte.“
Kas saab spekuleerida? Eksperdid selgitavad
Viis sammast, millele ambitsioon rajada
Tagasi Äripäeva esilehele