Reastasime elanikelt laekuva tulumaksu põhjal 226 omavalitsust. Erinevus Viimsi ehk esimese ja viimase, Peipsiääre valla vahel on enam kui viiekordne.
Viimsi vallavanema Haldo Oravase sõnul on nende eduka tulumaksulaekumise üks põhjus see, et vallas elavad jõukad inimesed. "Brutosissetulek maksumaksja kohta on meil kõrgeim Eestis. 2011. aastal oli see 1221 eurot. Aga miks see nii on, on mulle endalegi mõistatus," rääkis ta.
Vormsi vald jagab tulumaksulaekumises Tallinnaga 14.–15. kohta. "Ei ole siin mingit nippi. Elanike arv on meil väike, kuid ilmselt on meile koondunud hea sissetulekuga inimesed," märkis vallavanem Urmas Pau ja lisas, et on ka neid vormsilasi, kes püsivalt saarel ei ela.
Tartu Ülikooli teaduri Garri Raagmaa sõnul ei tuleks vaadata maapiirkondi kui töö-, vaid elukeskkonda. "Ajapikku inimesed pigem töötavad linnas ja tahavad eladamaal. Praegu on juhtunud aga see, et töökohad on koondunud suurtesse linnadesse. Riigis pole olnud jõulist regionaalpoliitikat, mis oleks püüdnud kasvu üle Eesti suunata,” märkis ta ja lisas, et Tallinn on võõrast raha, välisinvesteeringuid ja riigiraha täis pumbatud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Raagmaa hinnangul võiks väikevaldade arengu võti olla 30–40 minuti kaugusel uute ja ennekõike valgekraeliste ametikohade loomise soodustamine. Mõistagi tuleks pakkuda ka kvaliteetseid põhiteenuseid: kool, kultuuriasutused ja kauplused.
Vaata, kui jõukad inimesed elavad sinu vallas! Selleks loe lähemalt tänast
Äripäeva paberlehte.
Autor: Ave Lepik, Kaisa Gabral
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!