Alyona Stadnik • 12. jaanuar 2012 kell 8:33

Peeter Koppel: intressimäära tõstmine oleks absurd

SEB Panga privaatpanganduse strateegi Peeter Koppeli sõnul pole ohtu, et Euroopa Keskpanga peamine intressimäära lähiajal tõstetaks. Selline samm oleks kirjeldatav sõnadega absurd, sadism ja vaimupimedus.

Täna koguneb Euroopa Keskpanga nõukogu. Analüütikute üldine ootus enne tänast keskpanga intressinõupidamist on, et pank jätab euroala enim jälgitud baasintressi määra muutmata, 1% tasemele.

"Keskpanga mandaat on hoida hinnastabiilsust ehk siis peamiselt ohjeldada inflatsiooni. Nüüd viimasel ajal on "selgunud", et ka deflatsoooni vältimine on siiski hinnastabiilsuse oluline osa ning teatud samme on astutud justkui ka selles kontekstis," kommenteeris Koppel.

Ta lisas, et üha rohkem astutakse ka ebakonventsionaalseid samme, mille eesmärk ei ole mitte ainult hinnastabiilsus, vaid nii-öelda süsteemi kui sellise püsti hoidmine. "Viimase kontekstis ei saa välistada muude sammudega koos ka intressimäärade edasist alandamist, kuid ilmselt mitte täna," märkis Koppel.

Küsimusele, kui kas on oht, et Euroopa Keskpank otsustab intressimäärasid tõsta, vastas Koppel eitavalt. "Euroala on teel teise surutise suunas viimase kolme aasta jooksul ning selline samm oleks kirjeldatav sõnadega absurd, sadism ja vaimupimedus ning tooks kaasa väiksemat sorti paanika," lausus SEB privaatpanganduse strateeg.

Arvestades, et eelmise aasta lõpus hakati pankadele sõna otseses mõttes igasuguse tagatise vastu likviidsust võimaldama, mingeid radikaalseid samme täna Koppeli sõnul suure tõenäosusega välja ei kuulutata. "Pigem vaadeldakse, kas ja kuidas see võimaldatud likviidsus täpselt finantssüsteemi sisse imbub ja kas pangad hakkavad kerge ja odava rahaga tegema seda, mida Euroopa Keskpank ilmselt loodab – ostma probleemsete riikide riigivõlga, vähendades sellega riigivõla tootlusi ja seega ka survet riikide laenukulude edasiseks kasvuks, mis võib viia väga ebameeldivate arenguteni," selgitas ta.

Kui midagi täna välja kuulutatakse, siis on see pigem tore ja ilma liiga otsese mõjuta samm, mis annab parimal juhul signaali et Euroopa Keskpank hoolib, lisas Koppel.

Küsimusele, mis toimub tänavu laenude ja marginaalidega, vastas Koppel, et me elame halva nähtavuse ja kõrgete riskidega keskkonnas. "See, et sellises keskkonnas tõusevad nii marginaalid kui karmistuvad laenamisstandardid, on küll ebameeldiv, kuid paraku ka täiesti loomulik," märkis ta.

"Arvestades sellega, et maailmavaatelistel, mitte tehnokraatlikel alustel aetud majanduspoliitika on viinud arenenud maailma seoses avaliku sektori hiidvõlgadega olukorda, kus süsteemist pinge eemaldamiseks on järel vaid kaks valikut – deflatsioon ja inflatsioon –, on üldse raske näha seda, et laenu võiks emmal-kummal juhul kuidagi kerge või odav saada olla," arutles Koppel.

SEB privaatpanganduse strateeg lisas, et esimesel juhul on standardid karmid ja marginaalid kõrged, teisel juhul võivad intressimäärad teha ebameeldivaid trikke ning taas – laenu on raske saada ja see on kallis.

Hetkel kuum