Alyona Stadnik • 12. jaanuar 2012 kell 7:21

Nordea: probleem on usalduskriis

Nordea peaökonomist Tõnu Palmi hinnangul on nende ootus, et Euroopa Keskpank ei langeta täna intresse, kuid peamiseks probleem on täna usalduskriis ning pikaajalise finantseerimise keerukus.

Täna koguneb Euroopa Keskpanga nõukogu. Analüütikute üldine ootus enne tänast Euroopa Keskpanga intressinõupidamist on, et pank jätab euroala enim jälgitud baasintressi määra muutmata 1% tasemele.

"Tõenäoliselt jagunevad Euroopa Keskpangas nõukogus hääled nii langetamise vastu kui poolt, ülekaalu jäävad aga ilmselt vastuhääled.  Meie ootus on, et intresse täna ei langetata. Keskpanga intressid on juba eelmise kriisi rekordmadalatel tasemetel, samas toona olid majanduslanguse riskid suuremad kui täna. Tõenäoliselt jäetakse intresside langetamise võimalus 1%-lt tagataskusse, juhuks kui majanduse languse riskid peaksid üllatama negatiivselt. Me siiski ootame, et langus euroala majanduses jääb käesoleval aastal tagasihoidlikuks," rääkis Palm.

Palmi sõnul on peamine probleem täna mitte niivõrd lühiajaliste intresside tase, vaid usalduskriis ning pikaajalise finantseerimise keerukus. Sellele viitab näiteks keskpangas pargitud ligi 470 mld EUR’i  ning pikaajaliste 12-kuu Euriboride ja keskpanga intresside rekordiline vahe ca 0.87%. Keskpank ongi viimasel ajal pööranud eeskätt tähelepanu pikaajalistele laenudele.

Laenude marginaalid on Euroopas kasvanud alates eelmise aasta suvest, meenutas analüütik. "Surve marginaalide kasvuks paraku jätkub, mida mõjutab keerukas olukord kapitaliturul, karmistuvad panganduse regulatsioonid ja ikka veel stressitasemetel püsivad krediidiriski marginaalid. Eesti olukord on siiski tunduvalt parem, pigem muutub regulatsioonide tõttu kulukamaks reaalsektori pikema tähtajaline finantseerimine. Seega võiksid suuremad ettevõtjad mõelda keskpikas horisondis ka alternatiivide peale, milleks on kapitaliturud," selgitas Palm.

 

 

Hetkel kuum