Iga töötute koolitamiseks eraldatud euro toob ühiskonnale kahe aastaga tagasi neli eurot, näitab töötukassa mullune tööturukoolituse mõjuanalüüs.
Analüüsis vaadeldud 2009. ja 2010. aastal lõppenud ametialased koolitused parandasid koolitusel osalejate väljavaateid tööturul, suurendades nii hõivemäära kui töötasu. Hindamistulemustest ilmnes, et koolituse mõju kasvab pidevalt ligi aasta vältel koolituse lõppemisest.
Koolituse mõju hindamiseks võrreldi koolitusel osalenuid statistiliselt võimalikult sarnaste registreeritud töötutega, kes koolitusel ei osalenud (tõenäosusel põhinev sobitamine). Inimeste tööturu olukorda (hõive ja sissetulek) peale koolitust vaadeldi maksu- ja tolliametile deklareeritud töötasu andmete alusel.
2009. ja 2010. aastal lõppenud koolituste võrdlus kinnitas, et tööturukoolituse osutamise põhimõtete muutmisel 2010. aasta algusest oli positiivne mõju töötute töölerakendumisele. Kui 2009. aastal lõppenud koolitused suurendasid hõivemäära aasta pärast koolituse lõppu kümne protsendipunkti võrra, siis 2010. aastal lõppenud koolitused ligi 13 protsendipunkti.
2009. aastal lähtuti töötutele koolituse pakkumisel soovidest, 2010. aastal sellest, millist koolitust konkreetne töötu töölesaamiseks vajab. Kuna 2010. aasta koolituste tulemusel tõusis oluliselt ka koolitusel osalenute töötusjärgne palgatase, mida 2009. aasta koolituste puhul ei täheldatud, võib öelda, et muutusel soovidepõhiselt vajadustepõhisele koolituse pakkumisele on veelgi suurem positiivne mõju kui ilmneb hõivemäärast.
Koolituse tulemusel on tööturu väljavaated paranenud rohkem naistel, vanemaealistel ja eelnevalt lühemat aega tööta olnud töötutel. Haridustaseme järgi oli 2009. aasta koolitustel suurem mõju keskharidusega inimeste, 2010. aastal põhiharidusega inimeste, aga ka kõrgharidusega inimeste puhul. Kokkuvõttes oli kõigis vaadeldud gruppides ametialase koolituse positiivne mõju hõivele ja sissetulekule 2010. aastal suurem kui 2009. aastal.
Koolituse osutamise põhimõtete muutmise kõrval mõjutas tööturukoolituse tulemuslikkust ka koolituskaardi rakendamine, mis võimaldab pakkuda töötutele kiiresti ja paindlikult töölesaamiseks vajalikku koolitust. Samuti võis hinnangu tulemusi mõjutada ka 2010. aasta veidi parem tööturu olukord.
Ametialase koolituse mõju hinnangute põhjal viis töötukassa läbi ka kulu-tulu analüüsi. Koolituse kulu tasuvusmoment ehk hetk, mil tulud ületavad kulusid, tekib kaheksandal kuul pärast koolituse lõppemist. Kahe aasta möödudes on tulude ja kulude suhe 4/1. See näitab, et iga koolitusse investeeritud euro on toonud ühiskonnale tagasi neli eurot.
Seotud lood
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.
Enimloetud
4
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
5
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Hetkel kuum
Ennustab riigivõlakirjadele vähest kauplemist
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele