Ave Lepik • 28. mai 2012 kell 8:32

Eesti ettevõtjad: Ukraina on ärev

Ukraina meedias on alanud infosõda Eesti suurettevõtja Hillar Tederi vastu, keda süüdistatakse sadade Ukraina ettevõtjate laostamises ning tarnijatele, töötajatele ja kohalikule maksuametile võlgu olemises.

Tederi sõnul on kohtuprotsess alles poole peal, kuid töötajatele on võlgnevused makstud.

Mihhail Stalnuhhin, riigikogu liige (keskerakond)Mul on sõber, kes ajab Ukrainas äri. Tema jutu järgi liigub see riik Euroopast aina kaugemale. Täna püüavad Ukraina poliitikud osaleda eraäris. Oletatavasti toimub see järgmiselt: ühel ilusalt päeval tuleb ärimehe juurde ametnik ja ütleb: "Prokuratuur tunneb teie vastu huvi. Nüüd hakkab teie ettevõttes pidevalt käima maksuamet." Hirmunud ärimees küsib, kas seda saab vältida. Talle vastatakse: "Võib. Selleks määrake nõukogu liikmeks see inimene."

Andres Kivistik, Skano OÜ juhatuse esimeesKuidas meil Ukrainas asjad lähevad? Võiks olla parem. Kohalik rahvas ei ole eriti maksejõuline ja mõtleb ainult lühiperspektiivis. Põhjus peitub pidevas võimu ja mängureeglite muutuses. Müük peatub kohe, kui riigi etteotsa tulevad uued inimesed. Ka tolliga on pidevalt probleeme. Ukrainas on järgmine stsenaarium: tood riiki kaupa 1000 dollari eest. Tollis sulle öeldakse: "Mina olen taolisi kaupu näinud, need maksavad 5000 dollarit," ja määravad lõivu lähtudes sellest summast. Meid on ka proovitud "vahele võtta", kuid olime ette valmistunud ja näitasime sertifikaate ja pabereid, mis tõendasid, et meie hind on õige.

Anonüümseks jääda soovinud Eesti ettevõtjaUkrainas kõik tehakse läbi p… See maa on arengust 300 aastat maas. Käibemaksu on võimatu tagasi saada. Riik lihtsalt ei maksa seda ja kõik. Isegi ei mõtle ettekäändeid välja – lihtsalt ei maksa. Eriti kui vahetub maksuameti juht, kes tahab tõestada, et tema eelkäija tegi kõik valesti. Selles riigis kehtib arusaam: makstud käibemaks on kaotatud käibemaks.

Riigieelarve eksisteerib Ukrainas ainult selleks, et sealt varastada. Näiteks, kui valitsus püstitab eesmärgi suurendada riigieelarvet kahe miljardi dollari võrra, suurendab maksuamet summa topelt. Pärast seda hakkavad nad otsima igasuguseid ettekäändeid kontrollreidideks. Ettevõtjale öeldakse: "Teil on sellised ja sellised rikkumised. Seega makske 1% käibest riigieelarvesse ja veel 1% meile." Kui maksad, siis paari kuu pärast tulevad samad inimesed tagasi ja kordavad nõudmist.

Urmas Sõõrumaa, U.S. Invest AS omanikAjad on ärevad. Ettevõtjaid kontrollitakse pidevalt. Pole saladus, et hiljuti külastati ka meie kontorit. Minu valvefirma võitis Euroopa meistrivõistluste jalgpallis turvamise. Toimus see, kuna tellija oli välismaalane, aga nendega on meil mõnikord lihtsam suhelda.

Hetkel kuum