Kaisa Gabral • 25. september 2012 kell 7:52

Pillesaar: pank peab rikkaks inimest, kel on vaba miljon

Pankade varahaldurid liigitavad reeglina rikasteks neid, kel on vähemalt miljon dollarit või eurot vabu investeerimisvahendeid, märkis Jaan Pillesaar.

Äripäev ilmutab käesoleva nädala reedel Rikaste Topi. Möödunud aastal oli infotehnoloogia ettevõtte Helmese suuromanik Jaan Pillesaar tabelis 43. kohal.

 Intervjuu Jaan Pillesaarega:

Kuidas hindate enda 2011. aastat? Kas läks paremini kui 2010. aastal? Miks?

Suuremad IT-ettevõtted, millega ma seotud olen – Helmes ja MarkIT - on viimasel 12 kuul saavutanud väga häid sisulisi ja numbrilisi tulemusi.2011. on minu jaoks unustatud, mõtted on 2013. aastas ja kaugemal.

Kas te ise vaatate seda tabelit?

Ei vaata, või kui siis ajaviiteks. Tänapäeval on neid tabeleid võimatu õigesti koostada.  Paljude inimeste varad ja kohustused on mitmetes riikides. Osa varast on paper wealth, mida  tegelikult selle hinnaga rahaks muuta ei saa. Tabelist on väljas inimesi, kelle ettevõtted on kahjumis, kuid turul väga palju väärt. Sellist infot aasta-aruandest alati välja ei loe.

Mis te arvate, kas te olete käesolevas tabelis tõusnud või langenud?

Ei oska isegi arvata. Mul on üsna ükskõik ka. Mingist punktist edasi pole varaline seis maailmas kõige olulisem asi.

Minu jaoks on täna ärieesmärkideks maailmatasemel teenusega ettevõtete kasvatamine, klientide ja inimeste õnnelikuks tegemine,  mitte see, kui palju need ettevõtted täna või homme väärt on. Kui õnnestub esimene, juhtub ka teine.

Inimestele üldiselt meeldivad sellised mõõdupuud ehk tabelid. Milline on teie arvamus?

Kui see on see, mida ühiskond ostab ja soovib, ju ta siis pakub neile midagi.

Kui suur raha või mis täpsemalt teeb inimese nii rikkaks, et teda võibki nimetada rikkaks inimeseks?

Rikkus on minu arvates suhteline ja individuaalne.

Suhteline tähendab seda, et Londonis näiteks on inimeste keskmised sissetulekud kordades suuremad, aga see veel ei tähenda et nad on kordades rikkamad. Ka ennast hästi tundmise kulud on seal kordades suuremad. Individuaalsus tähendab seda, et olen kohanud inimesi, kes elavad aastas 10 000 euroga ja on õnnelikumad kui mõned teised, kes kulutavad sisuliselt piiramatult.

Pankade varahaldurid liigitavad reeglina rikasteks inimesi, kellel on vähemalt miljon dollarit või eurot vabu investeerimisvahendeid.

Hetkel kuum