Rainer Saad • 1. oktoober 2012 kell 8:49

Uus külm sõda maagaasi pärast?

Ameeriklaste gaasibuum raputab energiaturge Washingtonist Moskvani ning see võib lähitulevikus viia selleni, et USA ja Euroopa piiravad Venemaa gaasiimporti.

„See on koht, kus kõik on pea peale pööratud,” ütles Washingtoni mõttekoja Brookingsi Instituudi Venemaa ekspert Fiona Hill. „Nende päevad Euroopa gaasituru domineerijana on loetud.”

Mõned aastad tagasi hakati USAs kasutama gaasi puurimisel hüdraulilist pragunemist, mis tagas juurdepääsu suurtele gaasireservidele Pennsylvanias ja Barnettis. Uue tehnoloogiaga pumbatakse vesi, liiv ja kemikaalid kõrgsurvega maa alla, mille tagajärjel vabaneb seal peidus olev gaas ehk toimub nn hüdrauliline pragunemine, kirjutas CNBC.

Venemaa on eksportinud suuri gaasikoguseid Euroopale 10 dollarit ühiku eest, kuid sama koguse hind USAs on praegu 3 dollarit. Selline hinnavahe on saanud energiaettevõtetelt ja poliitikutelt tähelepanu terves maailmas.

USA presidendikandidaadid on mõlemad tervitanud sellist strateegilist potentsiaali. Vabariiklane Mitt Romney on öelnud, et jätkab poliitikat, mis vähendab Euroopa rahvaste sõltuvust Venemaa energiaallikatest. Demokraat Barack Obama ütles septembri algul, et USA võiks välja töötada saja-aastase maagaasivaru, mis on ameeriklaste jalge all. See vähendaks aastaks 2020 poole võrra Ameerika naftaimporti ning aitaks luua üle 600 000 uue töökoha maagaasitööstuses. 

Venemaa suurima maagaasiettevõtte Gazprom eelmise aasta kasum oli 34 miljardit eurot. Gazpromi toodetud gaasist läheb enamus ekspordina teistesse riikidesse.

Poola keskkonnaministeerium ütles avalduses, et maagaasi tootmine põlevkivist Euroopas piirab gaasi importi Alžeeriast ja Venemaalt.

USA energiafirmad on innukad eksportimaks maagaasitooteid ning see võib tähendada, et teised, kes ostavad Venemaalt maagaasi, võivad küsida madalamat hinda. 

„Läbirääkimiste laua taga muudab see seisukohti,” ütles James Bakeri Instituudi avaliku poliitika professor Kenneth Medlock III.

„Küsimus on selles, kas ameeriklased teevad gaasiga sama, mida venelased – kasutavad seda poliitilise vahendina,” ütles Venemaa ekspert Fiona Hill. 

Hetkel kuum