2. oktoober 2012 kell 11:31

Turg ootab Hispaania abiküsimist

Analüütikute ja ökonomistide prognooside kohaselt saab oktoobrist kuu, kus Hispaania palub lõpuks rahvusvahelistelt laenuandjatelt abi.

Debatt turgudel paistab olevat täielikult üle läinud küsimuselt, kas Hispaania vajab abi, küsimusele, millal ta seda vajab, kirjutab CNBC. Kõigest kaks kuud tagasi ütles Goldman Sachs Asset Managementi juht ja maailma üks enim kuulatav ökonomist Jim O'Neill, et Hispaania ei pruugi üldse vajada täielikku päästepaketti.

Sellest peale on aga aeg kiiresti edasi kerinud ning Hispaania koos eurotsooniga on pannud mitmeid tunnustatud analüütikuid ja ökonomiste prognoose muutma ja ütlema, et abipalve tuleb juba sel kuul.

"Päästepakett on nüüdseks ainuke puudu tükk selles pusles," ütles Lloydsi analüütik CNBC-le.

Hispaania on juba avalikustanud kärpeplaanidest pungil eelarve, pankade elujõulisust hinnanud auditi ning öelnud, et palub abi nende pankade jaoks Euroopa Keskpangalt (ECB).

Teiste seas on HSBC analüütikud väljendamas seisukohta, et oktoobris tuleb Hispaanial lõpuks mõru pill alla neelata, millega riik kvalifitseeruks ECB võlakirjaprogrammile OMT.

"Kuigi ootused Hispaania pehmest päästmisest rahustasid turgusid, siis reaalmajandus on jätkuvalt languses," kirjutasid panga analüütikud. "See tähendab vaid seda, et järgmisel aastal on veelgi rohkem valu tulemas."

Oktoobris toimub mitmeid olulisi kohtumisi, kus Hispaania probleemid on päevakorras ja kus võidakse teatada lõplikult päästepaketi hädavajalikkusest. Esmalt kohtuvad euroala rahandusministrid 8. oktoobril, kuid tõenäolisemalt langetatakse mingisugune otsus 18-19. oktoobril Euroopa Ülemkogul.

"Vahet pole, kas Hispaania küsib abi sel, järgmisel või ületuleval nädalal, tähtis on hoopis see, et turg juba ootab abiküsimist," ütles Rabobanki valuutastrateeg Jane Foley.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum