Ave Lepik • 14. november 2012 kell 9:33

Keskpank: hõive kasvu piirab tööjõunappus

Statistikaameti andmetel kasvas tööhõive 2012. aasta kolmandas kvartalis aasta võrdluses 1,1% ja töötuse määr langes 9,7%ni.

Kuigi tööga hõivatute arv suurenes endiselt, liikudes oma kriisieelse haripunkti suunas, alanes selgelt selle kasvu kiirus, kommenteeris Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar.

"Viimane langes võrreldes nii eelmise aasta sama kvartaliga kui ka selle aasta teise kvartaliga (hooajalisi tegureid arvesse võttes). Hõive aeglasem kasv on märgiks, et tööturg kohaneb varasemast aeglasema majanduskasvuga," ütles Soosaar.

Edasine majanduskasv saab Soosaare hinnangul toetuda peamiselt tootlikkusele. "Tööhõive tõusu hakkab üha enam piirama tööjõunappus. Kuigi töötute üldarv püsib veel kõrge, võib praegune 9,7%ne töötuse määr juba tekitada teatud palgasurveid. Pikaajaliste töötute arv on kahanenud, mis on positiivne uudis, andes lootust, et struktuurse tööpuuduse probleem väheneb," märkis Soosaar.

Enam pole palju leevendust loota ka mitteaktiivsete sisenemisest tööturule, sest statistikaameti andmetel on selliste inimeste arv juba praegu viimase 20 aasta madalaimal tasemel. Nii heitunuid (s.t töö leidmise lootuse kaotanuid) kui ka pensioniea tõttu tööturul mitteaktiivseid inimesi oli kolmandas kvartalis vähe võrreldes viimase kahe aastakümnega. Täiendava tööjõu turule toomiseks tuleb edaspidi jõulisemalt rakendada sellele suunatud majanduspoliitilisi meetmeid, leiab Soosaar.

 

Hetkel kuum