22. november 2012 kell 21:00

Teder: elektriturul ei teki uuest aastast konkurentsi

Õiguskantsler Indrek Teder ütles eile toimunud Äripäeva ja advokaadibüroo Glimstedt korraldatud energiakonverentsil, et Eesti on elektrituru avanud rabistades, tarbijakaitseküsimusi sügavalt kaalumata.

Teder püüdis eilsel energiakonverentsil “Energiaturu piiritlematud piirid” esinedes leida vastust küsimustele, kas müüjad saavad tarbijatele tuleval aastal pakkuda energiatootjate tõhusa konkurentsi tulemusel kujunevat hinda ning kas riik on võtnud kasutusele piisavad tarbijakaitsemeetmed, kindlustamaks, et inimesed ei hakka maksma ebamõistlikku hinda. Tema ettekande käigus selgus, et vastused neile küsimustele on eitavad.

Esmalt tõi Teder välja, et ühtse turu ja tõhusa konkurentsi toimimiseks on vaja häid riikidevahelisi ühendusi, mis tema hinnangul on Eestis hetkel problemaatilised.

Teder toetus tsitaatidele. Õiguskantsler luges ette majandusministeeriumi asekantsleri öeldud sõnad (“Kui me turgu ei avaks, siis järgmisest aastast oleks meil samasugune elektrihind nagu turu avanedes.”), mida Teder tõlgendas, et turg ei mõjuta elektrihinda üldse. Samuti lisas ta, et järgmisel aastal kõrge tarbimise perioodidel domineerib endiselt Eesti Energia põlevkivist toodetav elektrienergia ja selle hind.

Terve konkurents tagab mõistliku hinna. “Mõistlik müügihind saab kujuneda vaid siis, kui toimub erinevate tootmisvõimsuste vaheline tõhus konkurents, milleks on tarvis erinevate võimsuste eksisteerimist ning piisavaid ühendusi teiste riikide energiasüsteemidega,” märkis Teder.

Teisalt rääkis Teder, et piiratud konkurentsi tingimustes on riigil võimalus ka uuel aastal energiaturu tegevusse sekkuda: “2009. a elektrienergia siseturu üldeeskirjad soovitavad riikidel tungivalt võtta ka turu avanemise järel meetmeid väikeste tarbijate kaitseks.” See tähendab, et riik tagab, et ka vaesematel tarbijatel oleks elekter igal juhul kättesaadav. Teder tõi näitena Iirimaa ja Suurbritannia, kus on selliseid meetmeid juba rakendatud.

“Euroopa kohus on aktsepteerinud riigi sekkumist ja kohustuslike võrdlushindade kehtestamist pärast turu avanemist, seni kuni turul ei ole tõhusat konkurentsi,” ütles Teder.

Õiguskantsler hoiatas.  “Arusaadavalt ei kutsu ma üles kõigile kodutarbijatele igavesest ajast igavesti avatud turu tingimustes fikseeritud hinnaga elektrit müüma, pelgalt sellepärast, et teised teevad ka nii. Mõõdutundetu reguleerimine võib olla kahe teraga mõõk. See võib olla vahend, kuidas pakkuda ebapiisava konkurentsi tingimustes tarbijatele elektrit mõistliku ja taskukohase hinnaga, teisalt võib see teatud oludes saada piduriks, mis takistab tõhusa konkurentsi tekkimist. Ometi ei heidaks ma seda võimalust enne põhjalikult läbikaalumata täielikult kõrvale,” lausus Teder.

Hetkel kuum