11. detsember 2012 kell 13:27

Strateegid: Euroopa paremas seisus kui USA

USA majanduskasv on järgmisel aastal kergekäeliselt ületamas eurotsooni oma, kuid Ühendriikide fiskaalkuristik on strateege sedavõrd muserdamas, et Euroopa koos enda majandus- ja võlaprobleemidega tundub parem investeering.

"USA fiskaalkuristik on mure," kommenteeris HSBC aktsiastrateegia juht Garry Evans CNBC-le. "See on ka põhjus, miks ma palju USA aktsiaid praegu ei oma ja eelistan Euroopat, mis on veidi ebatavaline koht praegu, kus olla."

Ühendriikides peavad demokraadid ja vabariiklased läbirääkimisi, kuidas vältida 600 miljardi dollari eest jõustuvaid kulukärpeid ja maksutõuse. Samas on üha laienemas nägemus, et lahendust maksureformile, defitsiidi vähendamisele ja avalikele kulutustele enne uut aastat ei leita.

Esmaspäeval ütles USA president Barack Obama, esinedes Michigani autotöölistele, et Ühendriikide majandust ootab allakäigu spiraal, kui kahepoolset kokkulepet ei saavutata.

"Ma ei usu, et me lahendame fiskaalkuristiku enne aasta lõppu ära," ütles Evans. "Tõenäoliselt saabub lahendus alles veebruaris või märtsis ja seni lähme üle kuristiku ning turud muutuvad seetõttu närviliseks," lisas strateeg.

Kuigi USA-le prognoositakse tulevaks aastaks oluliselt kiiremat majanduskasvu ja eurotsoonile isegi langust, siis Evansi sõnul on asi taandunud laiemale riskiväljavaatele. "Euroopa ei lahenda küll enda probleeme, kuid võib-olla on nad muutumas vähem riskantseks ja USA fiskaalkuristik muutumas riskantsemaks," ütles ta.

Longview Economicsi tegevjuht Chris Watling on nõus, et USA poliitiline ummikseis on praegu arengut takistamas, samas kui Euroopa teeb edusamme, olgugi, et teosammul.

"Hispaania majandus järgmisel aastal juba kasvab ja sama teeb Portugal. Kreeka võib kasvule pöörduda 2014. aastal," ütles Watling. "Vaadates, millal kriisis majandused taas kasvama hakkavad, siis see on hetk, kui nad on enda eelarvedefitsiidid likvideerinud. See on kõige olulisem indikaator. See on hetk, kui ei elata enam üle enda võimete," lisas ta.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum