Sirje Rank • 21. detsember 2012 kell 4:27

Mario Draghi – aasta tegija

Ajaleht Financial Times valis tänavu aasta inimeseks Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi. Miks? Lihtsustatult öeldes – euro päästmise eest.

"Euroopa Keskpank on valmis euro alleshoidmiseks oma mandaadi piires kõik tegema," olid võlusõnad, mis Mario Draghi juuli lõpus Londonis globaalsel investeerimisfoorumil lausus. Siis pidas ta lühikese pausi ja lisas: "Ja uskuge, sellest piisab."

Ja turud uskusid, ehkki sama vormelit olid iga oma kriisikohtumise järel korranud ka ELi valitsusjuhid ja rahandusministrid.

Kui Financial Times läinud nädalal Draghilt küsis, kas ta seda dramaatilist pausi ka spetsiaalselt harjutas, vastas keskpanga juht, et nii teatraalne ta pole. Kuid tolle hetke olukorra tõsidust arvestades tuli turgudele anda absoluutselt selge sõnum. Et ei maksa alahinnata seda poliitilist kapitali mida eurosse on investeeritud. Eurol ei lasta laguneda.

26. juuli oli seega lõppeva aasta üks pööripäevi. Aasta alguses ei terendanud kusagilt, et detsembris tõstab reitinguagentuur S&P Kreeka reitingut kuue pügala võrra, pigem käis maavõistlus, kes prognoosib suurema tõenäosusega, et Kreeka euroalalt lahkub. Algaval aastal võib esimene riik – Iirimaa – programmi alt välja saada.

Mida peab Draghi ise lõppevast aastast tähtsaimaks ja millised on uue aasta riskid, loe 21. detsembri Äripäevast.

Hetkel kuum