12. september 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Miks Teder börsile läheb?

Täna viis Hillar Teder oma Ukraina kinnisvarafirma Arricano Londoni börsi alternatiivturule. "See on kasvava ettevõtte IPO." Turg on tühi  ja tegevust jätkub 10-15 aastaks, iseloomustab Teder Ukraina kaubanduspindade turgu. 

Tederi hinnangul paraneb IPOga ka usaldus rahvusvaheliste pankade silmis, kellelt siis hõlpsam laenuraha saada.

Arricano aktsionärid on leppinud varem kokku, et ettevõte läheb börsile 2012. aastal, kuid seda tähtaega lükati pidevalt edasi. „Börsile minek venis, sest osa aktsionäre ei olnud nõus tingimustega, mismoodi börsile minnakse,“ kommenteeris Arricano Real Estate PLC juhatuse esimees Emil Budilovsky.

Tingimustega ei olnud nõus näiteks investeerimispank Goldman Sachs, kel ei olnud ettevõttes küll otsest osalust, vaid andis nn allutatud laenu. Arricano vahetas Goldman Sachsi eelmisel aastal teise investori vastu.

IPO korraldamise eesmärk on Budilovsky sõnul Arricano projektide konsolideerimine. „Tahame kaasata kapitali, et olemasolevatele kruntidele ehitada kaubanduskeskusi, mis vajavad ka arendamist,“ lausus Budilovsky.

IPO on Arricano jaoks pigem tehniline nüanss. Tegemist viimase viie aasta esimese börsileminekuga Ukraina kinnisvaraarendusettevõtete seas. „Ukraina arendajal on raske minna börsile, sest börsid vaatavad ettevaatlikult sellesse ärisse, eriti mis puudutab Ukraina turgu,“ tõdes Budilovsky.

Tederi sõnul oli Nõukogude Liidus igas linnas mingi kaubanduskeskus, aga need olid väiksed, ehk 1000 ruutmeetrit. „Meil ei olnud 20 aastat kaubanduskeskusi. Seega turg on ajalooliselt tühi ja meie kogemusel, kui see turg hakkab arenema, siis kulub 10-15 aastat ehitamiseks,“ märkis Teder. Ta lisas, et enam ei ole palju aega jäänud kaubanduskeskuste ehitamiseks. „Kui vaadata arendusprotsessi, siis kaubanduskeskuse ehitamiseks läheb neli aastat - krundi ostmine, ehituslubade saamine, ehitamine ja rendile andmine,“ selgitas Teder.

Autor: Alyona Stadnik, Kiiev, Rivo Sarapik

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt