Tänavune enim langenud värviline metall nikkel pakkub investoreile parimat tõusuvõimalust 2014. aasta alguses, kuna Indoneesia on kehtestamas metallimaagi ekspordikeeldu.
12. jaanuaril peaks jõustuma niklimaagi ekspordikeeld, mis võib vähendada tooraine kättesaadavust Hiinas, kirjutasid Barclaysi analüütikud, sealhulgas Kevin Norrish. Isegi, kui keeld ei jõustu plaanitult, on selle hind nii madal, et tootjad piiravad toodangut.
Kagu-Aasia suurim majandus Indoneesia, kus kaevandatakse ka vasemaaki ja boksiiti, soovib tõsta tooraineekespordi väärtust, soovides koha peal maagi rikastamist. Läinud nädalal ütles energeetika- ja maavarade minister Jaro Wacik, et parlament toetab valitsuse kava.
See tõi kaasa Londonis metalli hinnatõusu. Piirang võib olla pöördepunkt üleilmsel nikliturul, mis aitaks vähendada ülepakkumist, teatas metalli suuruselt teine tootja Vale.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"Parim võimalus värvilistes metallides on olla 2014. aasta algul niklis pikk," kirjutas Norrish. Pikk panus tähendab panust hinnatõusule, vahendab Bloomberg Barclaysi.
Tuleva aasta I kvartalis võib maksta nikkel keskmsielt 14 750 dollarit tonnist, 15 000 dollarit II ja III kvartalis ning 15 250 dollarit IV kvartalis. Tänavu on olnud nikkel Londoni metallibörsil suurim kaotaja 18% kukkumisega.
Väljapakutud keeld on nikli tõusu äärmiselt toetav, kuna Indoneesia ekspordist tuleb oluline osa maailma pakkumisest, teatas Macquarie Group. BNP Paribas soovitas kundedel 26. novembril osta nikli ostusoptsioone 14 500dollarilise täitmishinnaga. Citigroup tõstis 2014. aasta nikli hinnaootuse 16 375 dollarilt tonnist 17 000 dollarile.
On ka võimalus, et maagiekspordi keeld jaanuaris ei jõustu. Indoneesia otsib ekspordilahendusi ja valitsus võib kehtestada kõrgemad niklisisalduse limiidid, et maaki välja saata, ütles kaubandusministeeriumi väliskaubanaduse direktor Bachrul Chairi.
"Nikli hinnad on nii madalad, et kohe kindlasti peavad tootjad toodangut kärpima," kirjutas Norrish. "Praeguste hindade juures on langusrisk piiratud, kuna umbes 30% maailma tootjatest ei ole võimalised katma muutuvkulusid," lisas ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!