Eesti toetab Maailmapanga alla kuuluva Rahvusvahelise Arenguassotsiatsiooni (IDA) kaudu maailma vaesemaid riike pea nelja miljoni euroga.
46 arenenud riiki toetavad koos vaesemate riikide arengut 52 miljardi USA dollariga (37,8 mld eurot). Eesti andis eelmisel nädalal Moskvas toimunud läbirääkimisvoorus lubaduse toetada aastail 2015–17 abivajajaid 3,85 miljoni euroga.
Eesti otsus arenguriike abistada aitab täita ka Eesti ametlikke arenguabi eesmärke ning on kooskõlas arengukoostöö ja humanitaarabi arengukavaga 2011–15 ja riigieelarve strateegiaga. Eesti osaleb rahastamisvoorus kolmandat korda, teatas rahandusministeerium.
Alates 1960. aastast on IDA toetanud tegevusi 108 riigis. Igal aastal jagatakse pikaajaliste laenude ning projektidena abivajajaile ligi 16 miljardit dollarit (11,6 mld eurot), millest pea pool suunatakse Aafrikasse.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Järjekorras 17. rahastamisvooru tulemusel kogutud rahaga on IDA hinnangul võimalik luua elektriühendus 15-20 miljonile inimesele, osta elupäästvaid vaktsiine 200 miljonile lapsele, 65 miljonit kõige vaesemat inimest saavad elementaarset esmaabi ning 32 miljonit inimest saavad ligipääsu puhtale veele.
Iga kolme aasta järel toimuvas IDA rahastamisvoorus lepitakse doonor- ja sihtriikide läbirääkimistel kokku strateegilised eesmärgid, valdkonnad, põhiteemad ja rahalise panuse suurus.
Uue rahastamisperioodi peateema on arengu mõju suurendamine, mis aitaks abisaajail kasutada kõiki võimalusi elujärje parandamiseks. Prioriteetideks on kõikehõlmav kasv, sooline võrdõiguslikkus, kliimamuutus ning haavatavad ja konfliktidest mõjutatud riigid.
Iga arenguriigi jaoks saavad prioriteetidest riigipõhise strateegia abil konkreetsed eesmärgid, tegevusvaldkonnad ja projektid. Tulemuste jälgimiseks lepiti kokku ka indikaatorid, mis vaadatakse üle kolmeaastase finantseerimisperioodi keskel.
Rahvusvaheline Arenguassotsiatsioon kuulub Maailmapanga gruppi ja on suurim abiorganisatsioon maailmas. IDA pakub kõige vaesematele riikidele (elanike sissetulek päevas alla 1,25 dollari (90 eurosenti), ligikaudu miljard inimest maailmas) pikaajalisi laene soodsatel tingimustel.
Ligikaudu 65% IDA vahenditest annavad toetustena doonorriigid, ülejäänu moodustavad klientriikide tagasimaksed ja teiste Maailmapanga grupi institutsioonide (Rahvusvaheline Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (IBRD), Rahvusvaheline Finantskorporatsioon (IFC)) toetused.
17. vooru toetati IBRD ja IFC poolt kokku kolme miljardi dollari (2,18 mld eurot). IDAt juhivad 172 riigi esindajad.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!