Alyona Stadnik • 21 jaanuar 2013

Vassiljev: Ligi idee on mõistlik

Sotsiaaldemokraadi ja rahanduskomisjoni aseesimehe Rannar Vassiljevi sõnul on tulumaksuvaba miinimumi suurendamine mõistlik ning parem kui tulumaksu vähendamine 1% võrra.

„Kui peaks kaaluma, kas aastast 2015, mil valitsus on otsustanud vähendada 1% võrra tulumaksu või samas mahus tõsta tulumaksu miinimumi, oleks viimane mõistlik,“ tõdes Vassiljev.

Põhjenduseks tõi ta, et kuna tulumaksu vähendamine aitab jõukamaid inimesi, siis tulumaksuvaba miinimumi suurendamine mõjutab kõiki täpselt sama summa võrra kuus.

Rahandusminister Jürgen Ligi leiab täna EPLile antud intervjuus, et Eestis tuleb suurendada maksuvaba miinimumi.

Reformierakonna 2011. aastal langetatud otsust alandada 2015. aastast tulumaksumäära ühe protsendipunkti võrra ei pea Vassiljev ausaks. "2015. on valimised ja madala tulubaasiga peab järgmine valitsus opereerima,“ selgitas Vassiljev.

Küsimusele, kas kaht korraga ei saaks rakendada, vastas Vassiljev, et see ei ole välistatud, aga mõlemad maksumuudatused tõstavad riigi kulutusi ning seetõttu jääks riigil midagi tegemata. „Täna on Eesti riigi probleem selles, et me maksustame kõrgelt tulumaksuga väiksemapalgalisi,“ lausus Vassiljev.

Vassiljev ei osanud öelda, kui palju peaks tulumaksuvaba miinimumi suurendama. „Oluline on seda vaadata alampalga kontekstis. Mitu protsenti alampalga teenija tulust peaks olema maksuvaba. Siin ei ole sellist kindlat numbrit, peab vaatama, palju see riigieelarvele maksma hakkab ja kui palju riigieelarve kasvu kontekstis on võimalik seda tõsta,“ selgitas Vassiljev.

Tulumaksuvaba tulu kuus on täna 144 eurot.

Hetkel kuum