Raivo Sormunen • 21. veebruar 2013 kell 10:53

2012. aasta TOP 13 äritehingud Eestis

Vaata 13 Eesti eelmise aasta suurimat ühinemiste ja omandamiste tehingut. Neist esimese maht oli 117 miljonit eurot ning viimasel kümme miljonit.

Kui esimese koha võttis Citigrupiga seotud Baltic Cruises, mis ostis 15,73% osaluse Tallink Grupis 116,56 miljoni euro eest, siis viimasena sai edetabelisse Modesat Communicationsi omandamine Xilinxi poolt, mille väärtuseks on Äripäev hinnanud kümme miljonit eurot.

Eesti 2012. a suuremad ühinemiste ja omandamiste (M&A) tehingud:

1. ASi Tallink Grupp aktsiate müük (15,73%) Baltic Cruises Holding L.P.-le2. ASi Tallinna Küte ja ASi Eraküte 100%-lise osaluse omandamine Elekter ja Küte OÜ poolt3. R-Kiosk ASi ja Lehepunkt ASi omandamine Reitan Servicehandel ASi poolt4. ASi Elcoteq Tallinn 100%-lise osaluse omandamine Éolane poolt5. Televõrgu ASi omandamine Tele 2 Eesti ASi poolt6. ASi Veolia Keskkonnateenused 100%-lise osaluse omandamine SKT Keskkonnateenused OÜ poolt7. VGP Park Tallinn omandamine East Capital Real Estate ASi poolt8. Mustika Kaubanduskeskuse omandamine Eften Capital ASi poolt9. ASi Ärimaja kahe kinnistu omandamine Eften Capital ASi poolt10. Outokumpu Baltic OÜ osaluse omandamine Amari Metals Europe Ltd. poolt11. Väätsa Agro ASi aktsiate (97,87%) omandamine ASi Trigon Dairy Farming poolt12. Baltika kvartali hoonete ja maa müük ASile Kawe Group13. Modesat Communications omandamine Xilinxi poolt

Mergermarketi esindaja James Hemsley sõnul oli Baltikumi tehingute turg 2012. aastal võrreldes 2011. aastaga suhteliselt sarnane, märgib Raidla Lejins & Norcous oma teates.

Kontrastiks ülejäänud Euroopaga oli esimene poolaasta võrreldes teisega oluliselt aktiivsem. Enim tehinguid toimus 2012. aastal Eestis, moodustades kogu Baltikumi tehingutest pea poole. Kaks suurimat tehingut toimusid siiski Leedus, moodustades 55% koguväärtusest. Läti tehingute turg jäi eelmisel aastal tagasihoidlikumaks, panustades 22% hulga ning 2% väärtuse osas. Turu trend näitab ka seda, et ihaldatuimad tehingud on siiski väiksema väärtusega – mahukamad tehingud toimusid enne majanduslangust ning eelmise aasta suuremate tehingute hulgas oli vaid kaks, mis ületasid  100 miljoni euro künnise.

Tulevikuperspektiivid aga näivad siiski positiivsed ning seda toetab ka eurotsooni stabiliseerumine. Järkjärguline usalduse kasv peaks toetama 2013. aastal tehingute sõlmimise aktiivsust. Eriti veel juhul, kui olla kooskõlas regiooni alustaladega, milleks on tugev SKP kasv, õitsev tehnoloogia sektor ning tunnustatud eelis madalate tootmiskulude näol.

Raidla Lejins & Norcous tehingute osakonna juht Sven Papp sarnaselt tõdes, et 2012. aasta ei olnud paraku parem kui 2011 ning ka 2013 jääb ilmselt tagasihoidlikuks. Ootame eurotsooni suhtelist stabiliseerumist ning krediidi kättesaadavuse paranemist. „Energeetika ning IT sektorid on endiselt need, mis välisinvestorites huvi tekitavad. SKYPE fenomen elab edasi“, sõnas Papp tulevikku vaadates.

 

Hetkel kuum