Raivo Sormunen • 8. märts 2013 kell 5:32

Pension tuleb koju teenima

Eestlaste pensioniraha tuleb koju teenima. II samba fondid panustavad Eesti kinnisvarasse ja aktsiatesse.

Ning see pole veel kõik. EfTEN Capitali tegevjuhi Viljar Arakase kaasatakse aprillis fondi veel täiendavalt 10 miljonit eurot ning enamus sellest tuleb pensionifondidelt.

Kinnisvarafondi ostud kuulusid ühtlasi ka Eesti möödunud aasta suurimate äritehingute hulka.

Advokaadibüroo Raidla Lejins & Norcous tõi veebruari keskel koostatud Eestis 2012. aastal tehtud suurimate äritehingute TOPis figureeris kahe tehinguga ka EfTEN Capital, mis aasta alguses ostis 18,5 miljoni euro eest ära Äripäeva ja YIT-i ärihooned Pärnu maanteel ning aasta keskel 21,5 miljoni euro eest Mustika ostukeskuse.

Arakase sõnul aitasid tehinguid suures osas rahastada pensionisamba fondid.

Kui 2011. aasta lõpus leidus EfTENi Kinnisvarafondi osakuid umbes 2 miljoni euro eest vaid LHV Panga pensionifondides, siis eelmisel aastal liitusid kinnisvarafondiga Danske ja ERGO ning II samba investeeringute maht kasvas aastaga fondis seitsmekordseks.

Hetkel ulatub EfTEN Kinnisvarafondi maht 100 miljoni euroni ning Arakse sõnul teeniti selle pealt 9,2% üüritootlust, millest enamus makstakse investoritele välja dividendideks.

Arakase sõnul on aluseks võetud Citycon (Kristiine Keskuse ja Rocca Al Mare omanik), mille dividenditootlus on 6% juures.

Ehkki siia lisandub veel ka kinnisvara hinnakasv pole see hetkel Arakase sõnul investorite jaoks enam niivõrd oluline. „Kui Greenspan (USA Keskpanga eelmine juht) hakkas raha majandusse juurde pumpama, siis kõiki huvitas vara väärtuse kasv. Nüüd seda ei vaadata ning tähtis on eelkõige, et rahavoog oleks taga. See on väga oluline,“ märkis Arakas.

Loe pikemalt tänasest Äripäevast.

Hetkel kuum