Sirje Rank • 14. märts 2013 kell 19:29

ELi seitsme aasta eelarve kinni vanade võlgade taga

Euroopa Parlament ei kinnita uut ELi finantsperspektiivi aastateks 2014-2020 enne, kui ei ole leitud rahaline kate veel eelmisest rahastamisperioodist katmata kuludele, ütles Euroopa Parlamendi president Martin Schulz täna Brüsselis pärast valitsusjuhtidega kohtumist.

Sellisel moel satuksime samuti püsivasse struktuursesse defitsiiti, taunis Schulz. „Kokku on lepitud 960 miljardit eurot aga 25 miljardit on puudu.“

Schulzi sõnul ei taha parlament leida end sarnases olukorras nagu mõned liikmesriigid, mis on lubadused andnud, kuid rahalist katet ei ole. „Ilma lisaeelarveta me uut finantsperspektiivi heaks kiita ei saa,“ ütles Schulz.

Schulzi sõnul ei saa  enam kui 500 parlamendisaadiku häält lihtsalt eirata. Ehk niigi pinges eelarvetega liikmesriikidel tuleb veel kuskilt lisa leida.

Parlamendil oli eelarveraamistikule ka rida teisi tingimusi – sealhulgas siduv klausel finantsperspektiivi n.ö inventuuriks perioodi keskel. Samuti nõuab parlament suuremat paindlikkust vajadusel summade ridade vahel ümber tõstmiseks ja ELi eelarve omavahendite täiendamist.

Schulzi sõnul sõltub nüüd liikmesriikide kompromissivalmidusest, kas järgmine finantsperspektiiv, millest muuhulgas sõltuvad võrdsemad toetused Eesti põllumeestele ja Rail Baltic, saab parlamendilt enne suvepuhkust heakskiidu. See risk ei ole kadunud, et kui kokkulepet ei sünni, tuleb mõnda aega tegutseda ühe-aastaste eelarvete kaupa. Eestile oleks see väga kehv asjade käik.

Schulz kordas parlamendis valitsevat seisukohta, et kärped ilma kasvu ergutavate investeeringuteta kriisi ei lahenda. Kriitika Euroopa Komisjoni aadressil on parlamendis sedavõrd käre, et president Jose Manuel Barrosolt on nõutud lausa rahandusvolinik Olli Rehni vallandamist. 

Hetkel kuum