Koit Brinkmann • 8. aprill 2013 kell 6:52

Šveitsi salakonto loodi partei tarbeks?

Prokuratuuri ja kaitsepolitsei teostatavas kriminaaluurimises Keskerakonna esimehe ja Tallinna linnapea Edgar Savisaarega seostatud Šveitsi panga salakontol oli 470 000 eurot, mis ühe versiooni kohaselt pidanuks minema kirjastamise ja partei kampaaniaga seostatud kulude katteks. Selline info selgub Šveitsi kriminaalkohtu mullusest otsusest.

Kohtuotsuses ei ole kasutatud isikute nimesid, nende asemel on tähed. Otsuses on kirjas, et konto varad olid väärtuses 470 000 eurot, mis tulnuks 2011. aasta 1. veebruari algul edastatud maksekäsu järgi välja maksta. Juriidiline isik G. andis 7. veebruaril 2011 teada, et raha võetakse välja sularahas. Seda pidi tegema isik, keda otsuses tähistatakse tähega H. Välja nõutud pangadokumentidest selgub, et tšekk anti välja isikule, keda kohtuotsuses tähistatakse tähega I. Kohtu kinnitusel pole kaebuse esitaja neid väiteid eitanud nagu ka seda, et isik, keda otsuses tähistatakse tähega I, võttis raha tšeki alusel välja. Kohtule Eesti prokuratuuri tegevuse peale kaebuse esitanute huve esindavad advokaadid väitsid, et I-le anti tšekk välja selleks, et katta partei kampaaniakulusid ning maksta kirjastamise arveid.

Šveitsi kohus arutas eelmisel aastal Edgar Savisaart toetanud fondi Arsai Investmentiga seotud kaebust, millega üritati takistada Eesti prokuratuuril info hankimist Šveitsi pangast Savisaarega seostatud salakonto kohta. Eesti uurijad kahtlustavad, et fondi makstud summad on olnud altkäemaks Edgar Savisaarele. Kohtuotsuses nimetatakse fondi perefondiks.

Äripäev avalikustas reedel, et Edgar Savisaarega seostatavalt Šveitsi pangas asuvalt perefondiks nimetatud kontolt tasuti 2009. aastal mitme offshore-firma tunnustega ettevõtte kaudu raha liigutades Savisaare võlg Siim ja Sulev Seppiku juhitavale ettevõttele. Võla suurus oli 173 550 eurot. 

Savisaar on oma majanduslike huvide deklaratsioonis aga näidanud, et võla tasumiseks võttis ta uue 173 000 euro suuruse laenu Panamal registreeritud firmast Pipa Business Corporation, mille esindajaks oli Liechtensteini advokaat ja ärimees Peter Kaiser. Savisaar ütles toona, et laen on võetud kaheksaprotsendilise intressiga kaheksaks aastaks, kuid on keeldunud avalikustamast, kuidas ta Kaiseriga kohtus ja laenutehinguni jõudis.

Reedel kirjutas Äripäev, et Kaiseri esindatud Panama firmasse kanti 2009. aasta novembri lõpus  185 000 eurot Šveitsi pangas asunud kontolt, mille omanikuks on Arsai Investment Ltd nimeline fond, mida kohus nimetab perefondiks. Edgar Savisaare kinnitusel on tegemist tsentristlikku maailmavaadet toetava fondiga, mis on asutatud juba 1997. aastal ning mis on aidanud Savisaarel kirjastada raamatut.

Hetkel kuum