Romet Kreek • 18. aprill 2013 kell 9:11

USA muutus jälle Jaapani suurimaks ekspordituruks

Hiinast möödumisega muutus USA taas Jaapani suurimaks ekspordituruks, kirjutab FT.

Viimati oli USA olulisem Jaapani eksporditurg 2009. aastal. Hiina teiseks langemise põhjus on sealne majanduskasvu aeglustumine ja territoriaaltüli kahe Aasia suurema majanduse vahel.

Jaapan avaldas täna märtsis lõppenud eelarveaasta numbrid, mis näitasid, et eksport USAsse kasvas 10% ja Hiina vähenes 9%. Jaapani väliskaubandus oli 8,2 triljoni jeenises ehk 64 miljardi euroses puudujäägis, mis on suurima alates ajast, mil statistikat hakati koguma.

Märtsis edestas eksport analüütikute ootuseid, kuna odavam jeen tõstis välisturgudel Jaapani toodete konkurentsivõimet. Samas kasvas import, kuna nõrgemates jeenides tuli rohkem maksta ning veeldatud maagaasi toodi rohkem tõusva päikese maale.

Märtsis kasvas aastaga eksport 1,1%. Bloombergi poolt küsitletud analüütikud ootasid 0,2% ekspordikasvu. Ka märtsis oli väliskaubandus puudujäägis, mille suuruseks oli 362,4 miljardit jeeni ehk 2,83 miljardi eurot. Märtsis vähenes aastaga Jaapani eksport Hiina 2,5% ja Euroopa Liitu 4,7%. USAsse kasvas eksport 7%.

Hetkel kuum