Ave Lepik • 8. mai 2013 kell 9:54

Inflatsioonitempo aeglustumine jätkub

Aprilli hinnakasvu aeglustumisele avaldasid suurimat mõju eluasemekulutuste kasvu taandumine ning transpordiga seotud hindade vähenemine, ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina, kommenteerides tarbijahindade numbreid.

Statistikaameti andmeil aeglustus aprillis tarbijahindade kasv aastases võrdluses 3,1%-ni (märtsis kasvasid hinnad 3,5%). Märtsikuuga võrreldes langesid hinnad 0,1% võrra.

"Elektri hind vähenes märtsiga võrreldes," kommenteeris Mertsina. "Elektrienergia hinnamuutust mõjutab muuhulgas CO2 kvoodi hind. Viimastel aastatel on heitmekvootide hind aga oluliselt langenud ning tõenäoliselt langeb see veelgi, kuna Euroopa Komisjon ei saanud Euroopa Parlamendi toetust oma hiljutisele ettepanekule kõrvaldada ajutiselt müügilt osa heitmekvoodist vähendamaks nende ülepakkumist."

Mertsina sõnul vähendas transpordikulutusi nii aastases kui kuises võrdluses alanenud mootorikütuse hind, samuti pealinna tasuta ühistransport. Mootorikütus oli möödunud kuul 6,6% odavam kui aasta varem. Maailmaturu toornafta hind langes aprilli keskpaigaks viimase 9 kuu madalaimale tasemele, kuid hakkas seejärel taas tasapisi kerkima. "Tõenäoliselt on tegemist vaid hinna mõningase korrektsiooniga ning lähiajaks prognoosime pigem maailmaturu toornafta hinna praeguse taseme püsimist või isegi langust," selgitas Mertsina.

"Kuigi toiduained panustavad hinnakasvu jätkuvalt olulise osa ning nende aastane hinnakasv püsib veidi üle 5%, on viimasel paaril kuul märgata kasvu aeglustumist. Toiduainete hinnakasvu aeglustumist toetab maailmaturu toidutoorme hindade vähenemine. Lähiajaks me maailmaturu toidutoorme hindade kasvu ei prognoosi," ütles Swedbanki peaökonomist.

Kuigi tervishoiukulutused moodustavad tema sõnul tarbijahindade korvis tagasihoidliku osa, on nende panus viimastel kuudel märgatavalt kasvanud. "Aastases võrdluses kasvasid tervishoiuga seotud hinnad üle 6%. Hinnakasvu üheks olulisemaks põhjuseks on aasta alguses kehtima hakanud kõrgem koduvisiidi ja ambulatoorse eriarstiabi visiidi- ja voodipäeva tasu," ütles Mertsina.

Tarbijate kindlustunde indikaator on Swedbanki hinnangul viimastel kuudel järk-järgult paranenud ning samuti on aasta alguseks elektrihinna kallinemise ootuses kerkinud eesoleva aasta hinnakasvu kartus viimastel kuudel leevenenud.

"Välise hinnakasvu surve vähenemine kütuse ja toiduainete hindadele toetab inflatsioonitempo edasist aeglustumist lähikuudel. Heitmekvootide hinna edasine langus võib langetada elektri börsihinda. Seetõttu peaks inflatsioonitempo lähemate kuude jooksul jätkuvalt taanduma," prognoosis Mertsina.

Hetkel kuum