Jaga lugu:

Simson: palkade avalikustamine suurendab bürokraatiat

Riigikogu liikme Kadri Simsoni sõnul tekib palkade avalikustamisega tööandjatele täiendav kohustus, mis suurendab bürokraatiat.

"Juba täna kuuleb väga paljude ettevõtjate käest, et statistikaameti poolt nõutav statistika hulk on väga mahukas ning sellele kulub liiga palju aega. Täiendav kohustus vähendab veelgi töö efektiivsust ning ei aita kaasa palkade tõstmisele," lausus ta. "Ma ei oleks nii optimistlik, et vaid palkade avalikustamisest piisaks meie madalate palkade probleemi lahendamiseks," lisas Keskerakonna aseesimees.

Simson on nõus Praxise analüütikutega, et palkade avalikustamise positiivseks küljeks võiks olla soolise palgalõhe vähendamine. "Praegu ei pruugi sama kvalifikatsiooni ja sama töökoormusega inimesed teadagi, et sama töö eest saavad nad erinevat palka," tõdes ta.

"Samas  on erasektoris töötaja ja tööandja vahel lepinguline suhe, mida tavaliselt peetakse töölepingu poolte omavaheliseks küsimuseks, mitte avalikuks asjaks. See on nii Eestis kui ka mujal Euroopas," märkis Simson.

Eraldi probleemiks on sellise statistika puhul võimalik ebatäpsus. "Inimeste ametinimetus võib olla üks ja sama, kuid tööülesanded ning nende maht oluliselt erinev," rääkis ta.

Riigikogu liikme sõnul peab palkade kasvu jaoks Eesti asukoht tootmise väärtusahelas tõusma. "Meil tegeletakse põhiliselt odavate allhangete tegemisega ning väärtusahelas kõrgemal ja paremini tasustatud tööd ei ole Eestisse tulnud," lausus Simson. "Põhjuseid pole vaja kaugelt otsida. Valitsuse seisukoht on jätkuvalt, et soodne maksukeskkond loob Eestile konkurentsieelise," sõnas ta.

Simsoni kinnitusel on selgelt näha, et see ei vasta tõele. "Kui riigil ei ole pakkuda piisavas mahus kvalifitseeritud tööjõudu, siis ei ole see riik ka ettevõtetele atraktiivne. Ükskõik kui soodne on ka maksukeskkond, siis kaalukeeleks on ikkagi tööjõu haridustase," märkis ta.

"Ettevõte tahab saada valmis komplekti maksusüsteemist, kvalifitseeritud tööjõust ja korras taristust. Ainult nii tulevad Eestisse kõrget lisandväärtust tootvad töökohad," selgitas Simson.

Ajakirjanduses peetakse juba tükk aega diskussiooni palkade teemal – kas avalikustada või mitte. Tänases Äripäevas kirjutas SEB majandusanalüütik Ruta Arumäe, et tema on avalikustamise poolt. Äripäev uurib erakondadelt, kas peaks muutma seadusi, mis kohustaks ettevõtjaid avalikustama palku.

 

 

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas