Sirje Rank • 10. september 2013 kell 7:15

Norralased hääletasid vahelduse poolt

Eile Norras toimunud üldvalimised tõotavad riigile esimest konservatiivist peaministrit 1990. aastast.

"Inimesed on praegusest valitsusest väsinud ja tahaksid võimul näha uusi nägusid," kommenteeris agentuurile Bloomberg Oslo ülikooli politoloog Knut Heidar.

Ees on keerulised koalitsiooniläbirääkimised - Norra liberaalid ja kristlikud demokraadid on enne valimisi öelnud, et ei taha valitsuses koostööd teha Progressiparteiga, mis on profileerinud end sisserände vastase parteina. Esimest korda ligi 40 tegevusaasta jooksul on Progressiparteil väljavaade valitsusse pääseda.

Lisaks immigratsioonipoliitikale on võimuliitu loovad parteid eri meelt selles, kui palju käiku lasta riikliku naftafondi raha ja kuidas seda kasutada ning kas avada naftatootmiseks ka seni veel puutumata piirkondi.

Kokku sai neljast parteist koosnev paremleer agentuuri Bloomberg andmeil 169 kohaga parlamendis 96 kohta. Ametist lahkuva peaministri Jens Stoltenbergi Tööpartei jäi 55 kohaga parlamendi suurimaks parteiks, peaministriks pürgiva Erna Solbergi konservatiivid said 48 kohta. Progressipartei sai 29 kohta, kristlikud demokraadid 10 ja liberaalid 9 kohta.

Uus valitsus tuleb ametisse ajal, mil Norra majanduskasv aeglustub. Norra suurima panga DNB prognoosi järgi kasvab nn mandri-Norra majandus (ilma nafta- ja gaasisektorit arvestamata) tuleval aastal 2%.

Erna Solberg lubab uut kasvu investeeringutest infrastruktuuri, teadus- ja arendustegevusse ja haridusse. Samuti on siht vähendada Norra majanduse aastatega järjest suurenenud sõltuvust nafta - ja gaasisektorist.

Norra kroonile võimuvahetus analüütikute hinnangul erilist mõju ei avalda.

"Ma arvan ausalt, et poliitiline risk ei ole viimastel kuudel valuutaturul eriliselt fookuses olnud," kommenteeris agentuurile Bloomberg HSBC Holding Plc strateeg Daragh Maher.

Norra kroon on euro suhtes küll tänavu 9% nõrgenenud, kuid on ikka alles OECD ostuvõime parameetri alusel 29% ühisvaluuta suhtes ülehinnatud. Norra võlakirjade intressimäärade vahe Saksamaa võlakirjadega on küll kasvanud, kuid analüütikud näevad selles pigem reaktsiooni Euroopa majanduse toibumisele kui Norra valimistele.

Tänane Rootsi majandusleht Dagens Industri kirjutab, et valitsuse vahetus võib käima panna ka riigifirmade erastamise. Näiteks toetavad Solbergi konservatiivid riigi osaluse erastamist lennufirmas SAS. Potentsiaalne kandidaat riigi osaluse vähendamiseks on Statoil, samuti Telenor ja väetisefirma Yara.

Immigratsiooniteemast võib saada koalitsioonikõnelustel terav küsimus. Konservatiivid ei ole sisserände vastu ja on valmis lihtsustama tööjõu sisserännet ka väljastpoolt Euroopa Liitu, kuna riigis on suur oskustööjõu nappus. Progressipartei leiab, et Norrale aitab oma inimestest küll.

Hetkel kuum