Sirje Rank • 28. oktoober 2013 kell 7:18

Norra kaalub eluasemelaenu piirangute leevendamist

Norra uus valitsus palub finantsinspektsioonile saadetud kirjas hinnata, kas kuumava turu jahutuseks omal ajal eluasemelaenudele kehtestatud piirangud ei pidurda liigselt elamispindade turu arengut.

Üle tuleb vaadata 2011. aastast jõus juhised, mille järgi ei või laenu maht ületada 85% soetatava vara maksumusest, vahendab Bloomberg.

"Need soovitused peavad olema piisavalt paindlikud, et laenu soovija saaks arvestada, et ta pangast kinnisvaralaenu saab," ütles riigi uus rahandusminister, esmakordselt valitsusse pääsenud Progressipartei juht Siv Jensen. "Oleme palunud hinnangut kindluse jaoks, et reeglid on piisavalt paindlikud arvestamaks eluaseme soetaja võimet laen tagasi maksta."

Konservatiivide juhitud valitsuskoalitsiooni üks valimislubadusi oli leevendada eluasemelaenu piiranguid.

Norra valitsus on tänu riiklikule naftafondile võlavaba, kuid Norra tarbijate laenukoormus ületab kasutada oleva tulu juba peaaegu kaks korda. See on ajanud kinnisvara hinnad rekordkõrgeks. Mullistuste eest on hoiatanud nii finantsinspektsioon kui IMF.

Piirangute jõustamisest on Norra kinnisvaraturg ilmutanud jahtumise märke – septembris tõusid hinnad vaid 2,6%.

Norra majanduskasv võtab hoogu maha. Kõrge laenukoormus piirab eratarbimist, tugev kroon eksporti. Keskpanga prognoosi järgi kasvab Norra majandus (ilma nafta ja gaasisektorita) tänavu 1,75% läinud aasta 3,4% suuruse kasvu järel.

Hetkel kuum