Ave Lepik • 9. oktoober 2013 kell 11:18

SEB: kasv kukub

SEB langetas tänavust majandusprognoosi 0,2 protsendipunkti ja järgmise aasta prognoosi 0,7 protsendipunkti võrra.

„Eesti majanduskasv ulatub sel aastal tagasihoidliku 1,3 protsendini, mis tuleneb investeeringute vähenemisest ja nõrgast ekspordikasvust ning on osaliselt tingitud Soome majanduse nõrgast seisust," kommenteeris SEB majandusanalüütik Ruta Arumäe.

Tema sõnul toob paranev välisnõudlus uuel aastal kaasa majanduskasvu kiirenemise 2,6 protsendile ning 2015. aastal 2,9 protsendile. "Eesti majanduskasv jääb lähiajal oma potentsiaalile (3-4 protsendiline kasv) alla - kasvu hoiavad tagasi jätkuvalt vähenevad EL-i tõukefondide mahud järgmistel aastatel,“ võttis Arumäe kokku täna avaldatud uue prognoosi.

Sel sügisel on sarnaselt Lääne-Euroopale pea kõikides Kesk- ja Ida-Euroopa riikides näha majanduste taastumist, nii et põhi jäi selle aasta teise kvartalisse, ütles Arumäe. Tema sõnul saab Ida-Euroopa riikide majanduste taastumine järgmisel paaril aastal olema tagasihoidlik.

"Riigiti on olukord erinev – Poola kasv taastub pärast ootamatult tõsist aeglustumist, Venemaa on oma üha süvenevas reformivajaduses aeglasemal kasvutrajektooril kui enne kriisi ning Ukraina on sunnitud kriisist väljumiseks devalveerima oma valuutat," kommenteeris Arumäe ja jätkas: "Läti ja Leedu kasvavad regioonis jätkuvalt kõige kiiremini: Läti 4,8 protsenti mõlemal järgneval aastal ning Leedu 3,5 protsenti järgmisel ja 4,5 protsenti ülejärgmisel aastal."

Hetkel kuum