Paistab mõjuvõimu ostmisena. Tartu Ülikooli kriminoloogia professor Jaan Ginter oli samuti seda meelt, et firmad ei peaks erakondi toetama: “Poliitilised vaated ja huvid on ikka eraisikul ning äriühingu huvi on eelkõige kasumit teenida. Kui äriühing teeb kasumi teenimiseks erakonnale annetusi, hakkab see liiga palju mõjuvõimu ostmisena välja nägema.”
Maruste ütles, et tema ettepaneku eesmärk on vähendada ka parteidele riigieelarvest tehtavaid eraldisi. “Eestis on sisuliselt tekkinud riigierakonnad, mis elatuvadki vaid maksumaksja rahast. See on erakondadel põhineva poliitika idee ja olemuse vastane ja tekitab huvide konflikti,” selgitas Maruste. Kui palju võiks selle võrra riigieelarve eraldisi parteidele vähendada, ei osanud ta veel öelda.
Saar nentis, et eelarvest eraldatavat raha võidakse alguses kosmeetiliselt vähendada, ent põhiprobleemi see ei kaota. “Erakondadel on raha ülearu palju ja nende tulubaasi laiendamine on igatahes halb,” oli ta kindel. “Kui moka otsast öeldakse, et kui ettevõtted saavad toetada, võib riigieelarvest rahavoogusid vähendada, siis see on selline hea jutt, mis käib asja juurde. Ilmselt on erakondade huvi avada täiendav rahakanal ja see on halb.”
Sõltuvus eraannetajatest suureneb. Ka Ginter suhtus riigi toetuse vähendamise ideesse skeptiliselt: “Mida rohkem riigi rahastamist kärpida, seda rohkem hakkavad erakonnad sõltuma eraannetajatest ja see tekitab mõjuvõimuga kauplemise ohtu. Kõige rohkem kardan seda, et asi hakkab mõjuvõimuga kauplemisele liiga lähedale jõudma.”
Maruste vastuargument oli, et kui ettevõtted ei saa erakondadele otse annetada, hakkab raha kõrvalteid otsima. “Firmad on eelduslikult siiski ausad ja heatahtlikud. Me eeldame nende halba ja pahatahtlikku käitumist, aga see ei ole õige,” ütles Maruste. Tema sõnul polnud komisjoni liikmed sellele ettepanekule vastu.
Maruste ootas ettepanekut erakondadelt. Erakonnaseaduse muudatusettepanekuid said riigikogu liikmed esitada ülemöödunud nädalani. Siis veel Maruste ettevõtete annetamist lubavat ettepanekut ei esitanud. “Ma ausalt öeldes ootasin, et erakonnad ise tulevad selle ettepanekuga välja. Aga kuna seda ei tulnud, siis ma esitasin,” lisas Maruste.
Riigikogu fraktsioonide esindajad lubasid kahe nädala jooksul ettepaneku kohta seisukoha kujundada.
Maruste rõhutas, et see pole Reformierakonna ettepanek, vaid tema isiklik seisukoht. Pärast Reformierakonna rahastamisskandaali leidis ka peaminister Andrus Ansip, et äriühingute annetamisõigus tuleks taastada. Erakonna endine peasekretär Kristen Michal on 2011. aastal seevastu väitnud, et Reformierakond ei toeta ettevõtete annetuste lubamist, kuna pole võimalik kogu ELi ulatuses kindlaks määrata, kust raha pärineb.