15. detsember 2013 kell 21:00

Rõivas tahab long drink’i maksu tõsta

Sotsiaalminister Taavi Rõivas kavatseb võtta ühendust Põhja- ja Baltimaade kolleegidega, et algatada ELis arutelu alkopoppide ehk värviliste alkohoolsete segujookide kallimaks maksustamiseks.

“Oleme terviseministritega arutanud, et võiks olla suurem vabadus alkopoppide aktsiisi määramisel. Plaanin sel teemal kirjutada Põhja- ja Baltimaade kolleegidele, et arutelu ELi nõukogus algatada,” ütles Rõivas.

Äripäev kirjutas aprillis kurioosumist, kus sama kangusega long drink’ide aktsiis erineb Eestis 2,5kordselt ainult seetõttu, et üks long drink on valmistatud džinnist, teine veinist.

Maksujokk. Eesti õlletootjad kavaldavad nii tarbija kui ka riigiga – müüvad puuviljaveinist tehtud märjukest džinnikokteili pähe, makstes 2,5 korda vähem aktsiisi kui Soome konkurent Hartwall, kes kasutab kokteilis tõepoolest ainult džinni.

“Kui saame võimaluse alkopoppidele eraldi aktsiisimäär kehtestada, siis see võib loomulikult mõjutada ka eri meetodil toodetud sarnaste alkopoppide aktsiisi ühtlustamist,” kommenteeris Rõivas kevadel.

Nüüd märkis ta, et alles siis, kui Euroopa Liidus on ühtne arusaam alkopoppide maksustamise teemal, on meil võimalik algatada riigisisene arutelu nende toodete õiglase ja maksustamise üle.

Millal arutelu võiks Euroopa Liidu tasandile jõuda, ei osanud Rõivas öelda, kuna soovib kolleegidega enne  ka mitteametlikult teemat arutada.

Õllega teine lugu. Kui alkopoppide kõrgemat maksustamist peab Rõivas oluliseks, siis õlle- ja viinaaktsiisi 2,6kordset vahet õlle kasuks ei soovi Rõivas muuta.

Selle vahe vähenemine õhutaks tema hinnangul rohkem kanget alkoholi tarbima. Rõivasega koos Reformierakonda kuuluv õlletööstuse A. Le Coq juht Tarmo Noop on öelnud, et õlle ja viina aktsiisimäärade vahe vähendamine oleks arulage.

Hetkel kuum