Ravimiamet on inspektsiooniosakonna juhataja Gert Klaaseni sõnul avastanud kaks Eesti päritolu illegaalset potentsiravimeid müüvat veebikeskkonda ja andnud asja uurida maksuametile.
Lisaks valmistavad ravimiametile peavalu välismaised illegaalsed e-apteegid, mis on kohalike tarbijate peibutamiseks masintõlkega konarlikult eestikeelseks muudetud. “Oleme võtnud ühendust vastavate ametitega nende veebikeskkondade päritolumaades, rahvusvaheline koostöö toimib selles vallas hästi,” sõnas Klaasen.
“Tuleb meeles pidada, et kui ei ole võimalik veenduda internetiapteegi seaduslikkuses, pole võimalik veenduda ka ravimite ohutuses. Kui tarbijatel peaks tekkima kõhklus internetiapteegi õigsuses, on seda võimalik kontrollida ravimiameti kodulehelt,” täpsustas Klaasen.
Klaaseni sõnul valmistab praegu internetiapteegi keskkonda ette Valga apteek, kellele ravimiamet on andnud tähtajad puuduste kõrvaldamiseks. Kindlasti on tulemas veel teisigi internetiapteeke, sest iga apteek võib selle omale soovi korral luua, kui on saanud ravimiametilt litsentsi, kinnitas Klaasen. OÜ Valga Apteek juhatuse liige Rünno Patune ei soovinud e-apteegi avamist kommenteerida enne kindla lepingu sõlmimist. Ta ütles, et avamisaeg seisab praegu ravimiameti otsuste taga. Valga apteegist öeldi Äripäevale, et enne märtsi ei avata veel kindlasti e-apteeki ning uue aasta hakul on lootust panna paika konkreetsed tähtajad.
Uusi tuleb, aga vaevaliselt. Esimesena e-apteegi avada lubanud Ülikooli Apteek praegu veel ravimiametile taotlust esitanud pole ning ettevalmistused on Ülikooli Apteeke haldava OÜ Yliopiston Apteekki juhatuse liikme Reet Tengi sõnul veel algfaasis, aga sellegipoolest kavatsevad nad seda ühel päeval kindlasti teha. Küll aga on ettevalmistustega märksa kaugemale jõudnud Südameapteek, mis loodab apteeki haldava Pharma grupi juhatuse esimehe Kristo Tulluse sõnul peagi ravimiametile e-apteegi jaoks taotluse esitada.
Praeguse Apothekale kuuluva ainsa e-apteegi kaup veetakse üle Eesti laiali Mustamäe apteegist. Keskmine ostusumma on apteegi juhataja Eesmaa sõnul tavaapteegis kulutatud summast pisut suurem ja ilmselt sellepärast, et e-apteegis tehakse sageli tellimusi mitme pere peale.
“Kui inimestel on võimalus tutvuda apteegitoodetega mugavalt kodustes tingimustes ja vabalt valitud kellaajal ning koguda oma soovid pikema perioodi peale kokku, on ühekordse ostukorvi hind ka seetõttu tavaapteegiga võrreldes pisut suurem,” lisas ta.
E-apteegi populaarseimate toodete hulka kuuluvad hooajatooted, praegu on need immuunsust tugevdavad toidulisandid, vitamiinid, külmetushaigusi ennetavad ja paranemist toetavad tooted. Palju ostetakse ka ilubrändide sortimenti.