Kui suur tohib olla pankade kasum?

Piret Reiljan 17. jaanuar 2014, 12:07

Pankadele lubatud kasumlikkus on Swedbanki juhi Priit Perensi sõnul avalikkuse otsustada.

"Ühiskond peaks selgeks rääkima, mis on pankadele lubatud omakapitali tootlus – kas näiteks 17, 15 või 11 protsenti," rääkis Perens. Tema sõnul on ühiskonna ootused pankadele muutunud. Nimelt on tekkinud ootus, et kui pangal on kapitaliseeritusega probleeme, lisavad esimesena omanikud omakapitali.

"Kui pankade omakapitali tootlus jääb oluliselt alla alternatiivsetele investeeringutele, näiteks börsil, siis loomulikult investor pole valmis raskel ajal seda tegema," viitas ta panka raha juurde panemisele.

Investoril peab Perensi sõnul olema kindlus, et heal ajal ühiskond lubab tal saada mõistlikku tootlust.

Eestis tegutsevate pankade keskmine omakapitali tootlus (ROE) oli 2012. aastal üle 14 protsendi, mis oli Euroopa Liidus parim tulemus ja mida kõrvaltvaatajad võivad liigagi heaks tulemuseks pidada. Näiteks mullu augustis kritiseeris Rootsi finantsturgude minister Peter Norman sealsete pankade 15protsendise omakapitali tootluse jahtimist.

Ta leidis, et pankade kapitalinõudeid peaks selles valguses ehk veelgi karmistama, et kaitsta rootslasi majandusharu eest, mis on kasvanud neli korda suuremaks riigi majandusest.

Priit Perensi sõnul on Rootsis vastav arutelu olnud ühekülgne, kuna pangad on olnud sel teemal vait.

Perensi ja teiste pangajuhtide sõnul tuleb arvestada, et pankade omakapitali tootlus peab olema konkurentsivõimeline panga omanike ehk investorite jaoks, eriti arvestades paljude pankade noteeritust börsidel.

Danske Banki Eesti filiaali juhi Aivar Rehe sõnul käib börsil noteeritud Skandinaavia pankade vahel halastamatu võitlus tootluste pärast.

Loe reedest Äripäevast teiste pangajuhtide arvamusi samal teemal!

Äripäev avaldas esmakordselt Eestis Euroopa Keskpanga statistika Euroopa Liidu pankade keskmistest majandustulemustest. Selgus, et Eesti pangad on ühed Euroopa kasumlikumad ja efektiivsemad.  

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2014, 15:21
Otsi:

Ava täpsem otsing