Davosi eliit muretseb süveneva ebavõrdsuse pärast

Sirje Rank 26. jaanuar 2014, 12:46

Šveitsi mägikuurordis Davosis toimunud maailma äri- ja poliitilise eliidi kohtumisel ei olnud ebavõrdsuse teema seekord mitte meeleavaldajate, vaid mitmete arutelude keskne teema.

Väga suured lõhed närvutavad majanduses nõudlust ning ohustavad panku ja ettevõtteid, kui valijate mäss madalate palkade pärast sunnib poliitikuid ärireegleid karmistama, kirjutab Bloomberg.

"Üha enam adutakse, et see ei ole murettekitav teema mitte sellepärast, et selle pärast peaks muretsema, vaid et sellel on väga suur mõju majanduse toibumisele üle maailma," ütles Davosis konsultatsioonifirma KPMG tegevjuht John Veihmeyer.

Kui erinevuste süvenemist sissetulekute vahel ei suudeta leevendada, õõnestab see nõudlust ning tugevdab populistlikku survet valitsusele, ütles enam kui 400 finantsala ettevõtet (sh Goldman Sachs, Deutsche Bank jt) esindava Rahvusvahelise Finantsinstituudi president Tim Adams. "Kui töötajate sissetulek pole piisav, ei suuda nad tarbida."

"Majanduse osas võib juba kergemalt hingata, kuid nüüd tuleb vaadata, mis poliitikas toimub," ütles The Boston Consulting Groupi partner David Rhodes. "Kui palgad ei suuda inflatsiooniga sammu pidada, politiseerib see majanduskasvu taastumise, mis viib välja ettevõtluse jaoks ebasoodsale poliitikale."

Columbia ülikooli ökonomist Jeffrey Sachs väljendas Davosis siiski kahtlust, kas maailma eliit on ikka valmis sõnadest kaugemale minema.

"Ma ei taju veel väga sügavat meelemuutust," ütles Sachs. "Kuid neil on põhjust muretseda. Ebavõrdsed ühiskonnad toimivad mitmete näitajate poolest kehvemini," ütles ta.

Majandusfoorumi eel valminud globaalsete riskide hinnang, mille aluseks oli 700 liidri küsitlus, nimetas ebavõrduse kasvu kõige tõenäolisemaks riskiks, mis lähikümnendil maailma riikide jõukust võib ohustada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    26. January 2014, 12:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing