Kadri Põlendik • 26. märts 2014 kell 15:24

Tarmo Noop: majanduskasvu pluss on pluss

Kahandatud majanduskasvu prognoosi pärast ei peaks üleliia muretsema, sest vähemalt on majanduskasv veel positiivne, leidis A.Le Coqi tegevjuht Tarmo Noop.

„Fakt on see, et ma rohkem muretseks drastilisemate muutuste pärast, kui seda on 2%-line muutus. See otsest paanikat ei tähenda, küll aga survet majandusele,“ kommenteeris Noop SEB langetatud majandusprognoosi, mille kohaselt on majanduskasv sel aastal 2,6% asemel vaid 0,5%. Drastiliste muutuste all pidas ta silmas muutusi, mis olid majandussurutise ajal, kui majanduskasv pöördus suurest plussist miinusesse ja vahe ulatus 10%ni.

Noobi hinnangul tähendab muutunud prognoos survet riigieelarvele ja sealt tekkivatele poliitilistele pingetele. „Kui see (kasv – toim) nii läheb, siis Venemaa, Ukraina ja muude riskide taustal tähendab see pinget ennekõike eksportivatele tööstusele,“ märkis ta.

Seda, et alanenud majandusprognoos võiks mõjutada uue valitsuskoalitsiooni suurejoonelisi lubadusi, Noop ei usu. „Kõik algab pihta ju 2015. aastast. Reaalselt praegu hetkel kehtiv koalitsioon ei pruugi vastutada aasta lõpuni nende lubaduste eest. Kevadel võib olla hoopis teine situatsioon,“ sõnas ta.

Samal ajal arvab Noop, et kui koalitsioon on oma lubadused välja käinud, siis need ka realiseeruvad, aga see tähendab, et edaspidi jäävad valikud märksa kitsamaks. „Kui oluliselt suurema majanduskasvu asemel tuleb väiksem majanduskasv, siis see viib riigieelarve defitsiiti ja see tähendab, et tuleb hakata jälle kärpima,“ tõdes Noop.

„Majandusele tervikuna ma väga musti värve selle prognoosi pealt ei ennustaks, pluss on ikkagi pluss. Aga sisepoliitiliselt võib 2015 tulla keeruline. Ma ei usu ka, et keegi poole aasta pealt hakkaks lastetoetuste tõuse tagasi alandama. Eks mingil hetkel peab lihtsalt riik selles mõttes pingutama, et ootab, kuni jõuab majandustulemustele järgi. Kindlasti ta jõuab,“ rääkis Noop.

Hetkel kuum