Sirje Rank • 9. aprill 2014 kell 10:45

Pöördepunkt: Kreeka naaseb võlakirjaturule

Euroala võlakriisi valla päästnud Kreeka teeb esimese katse pika pausi järel võlakirjaturult iseseisvalt pikaajalist laenu võtta.

Esialgu on plaanis müüa väiksem kogus kolme- kuni viieaastase tagasimakse tähtajaga võlakirju, ütles läinud nädalal Kreeka rahandusminister Yannis Stournaras. Plaan on laenata kuni 2 miljardit eurot, kuid kogus sõltub investorite huvist.

2010. aastast on Kreeka laenu saanud vaid rahvusvahelistelt kreeditoridelt.

"Nad kasutavad ära Euroopa suhtes paranenud usaldust," ütles agentuurile Bloomberg Danske Banki analüütik Allan von Mehren. "See on hea näide, kuidas asjad on paranenud. Loomulikult pole kõik probleemid lahendatud."

Keskpankade rekordmadalad intressimäärad hoiavad investorite huvi suurema tootlusega riigivõlakirjade vastu. Kindlust on investoritele andnud ka Euroopa Keskpanga lubadused vajadusel tugioste teha.

Kreeka kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus on alanenud 6,16 protsendile, puutudes eile 6,12% taset, mis on madalaim näit 2010. a maist. Aastal 2012, mil Kreeka viis läbi võla osalise restruktureerimise, kerkis tootlus enam kui 44%-le.

2009. aastal vallandas Kreeka euroala võlakriisi, kui ametisse asunud uus valitsus teatas, et riigi eelarvedefitsiit ületab euroalal lubatud piiri enam kui viis korda. Riik on saanud kaks välisabi abipaketti.

2008. aastal alanud majanduslangusest on Kreeka SKP kahanenud pea veerandi võrra. Selleks aastaks prognoosib Euroopa Komisjon lõpuks majanduskasvu taastumist 0,6% tasemel. Riigi eelarve on jõudnud ülejääki, kui jätta arvestamata võla teenindamise kulu. Võlatase on Kreekas aga euroala kõrgeim, 177% SKPst.

Kreeka valitsuse jaoks on oluline enne europarlamendi valimisi näidata, et vihatud troika (Euroopa Keskpank, Euroopa Komisjon, IMF) nõutud rängad reformid hakkavad tulemusi andma.

Ajaleht Financial Times kirjutas, et Kreeka jaoks oleks hea tulemus, kui viieaastase tähtajaga võlakirju õnnetuks müüa umbes 5,25%se tootlusega. Viimati müüs Kreeka selliseid võlakirju 2010. a jaanuaris, mil tootluseks kujunes 6,1%.

Hetkel kuum