Sirje Rank • 25. mai 2014 kell 13:34

Euroopa Keskpank - kuidas edasi?

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi on paariks päevaks Lissaboni lähistele mägedesse kokku kutsunud keskpankurid, poliitikategijad ja akadeemikud, et arutada, kuidas keskpank saaks euroala inflatsiooni ohutsoonist välja tuua ning aidata kaasa Euroopa majanduse toibumisele.

Tegemist on esimese Euroopa Keskpanga foorumiga, mis sarnaneb olemuselt USA keskpanga iga-aastasele rahapoliitika tippude kogunemisele  Wyomingis, Jackson Hole'is, vahendas Bloomberg.

Osaleja seas on teiste hulgas nobelist Paul Krugman, IMFi juht Christine Lagarde ja eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem

Mai alguses andis Mario Draghi tugeva vihje, et juunikuisel intressinõupidamisel võib Euroopa Keskpank välja tulla täiendavate meetmetega majanduse stimuleerimiseks, kuna nii kaua on riskantne nii madalat inflatsiooni taluda. Inflatsioon on euroalal püsinud allpool 1% taset alates läinud aasta oktoobrist. See on enam kui poole vähem optimaalseks hinnatud 2% tasemest.

Turud on Draghit seni sõnast võtnud - 8. mail 1,3993 dollarile tugevnenud euro on langenud 1,36 dollari tasemele.

90% agentuuri Bloomberg küsitletud analüütikutest prognoosib, et Euroopa Keskpank juunis rahapoliitikat leevendab. Enamus prognoosib enim jälgitud baasintressimäära kärbet, mis praegu on 0,25% tasemel ning hoiustamise püsivõimaluse intressikärbet, mis tähendab esmakordselt nii suure keskpanga ajaloos negatiivset intressimäära. Viimati rakendas negatiivset intressimäära kuni läinud kuuni Taani keskpank. See tähendab, et kommertspankadel tuleb keskpangas raha hoiustamise eest peale maksta.

Väiksem on tõenäosus, vähemalt esialgu, et Euroopa Keskpank hakkab USA või Suurbritannia keskpanga eeskujul võlakirju vm varasid kokku ostma. Nii arvab 8% küsitletud analüütikutest. Nimetatud on ka uusi keskpanga likviidsuslaene kommertspankadele tingimusega, et raha laenatakse edasi reaalmajandusse.

Hetkel kuum