SEB: kodulaenuvõtjad suudavad ka säästa

01. juuli 2014, 13:36

Enamik majanduskriisi järel kodulaenu võtnutest usub, et nende pere majanduslik olukord järgneva kahe aasta jooksul pigem paraneb ning laenu kõrvalt suudetakse ka säästa, selgus SEB uuringu tulemustest.

SEB teatel on mehed majandusliku olukorra paranemise suhtes optimistlikumad kui naised. 54% meessoost vastajatest leiab, et nende pere majanduslik olukord järgnevatel aastatel paraneb mõningal määral või oluliselt. Naiste seas usub majandusseisu paranemisse 47% küsitletutest. Noorema vanuserühma vastajate kindlustunne on kõrgem kui vanematel.

Ka ei ole laenu võtmine üldjuhul pere majandusseisu negatiivselt mõjutanud. Valdava osa vastanute finantsseis on jäänud samaks kui enne laenuvõtmist. 29% seni elamispinda üürinud laenuvõtjatest kinnitab, et nende majanduslik olukord on laenu võtmise järel pigem paranenud. Enim tajuvad finantsseisu pingestumist laenuvõtjad, kes ostsid kodu omaette elama asumiseks – ligi viiendikul neist on majanduslik olukord kas halvenenud või oluliselt halvenenud.

SEB eraisikute suuna arendusjuhi Triin Messimase sõnul ei ole laenusaajate osakaal, kes on ennast nii-öelda lõhki laenanud, suur. Laenu võtnud klientidel on enamasti võimalik osa sissetulekust ka säästa. Vaid kolmandik uuringus osalenutest väidab, et kogu nende sissetulek kulub ära ja võib puudugi tulla. 2012. aasta sarnase uuringu kohaselt ei suutnud pooled laenusaanutest oma sissetulekust midagi kõrvale panna. "Meeste säästuvõime on naiste omast üldiselt kõrgem – 48% meestest väidab, et nende perel on võimalik kuus säästa vähemalt 100 eurot. Naiste seas on vastav protsent vaid 35," ütles Messimas.

SEB uuring viidi läbi 3. märtsist kuni 4. aprillini. Valimi moodustasid alates 2011. aastast kuni tänavu kevadeni SEBst kodulaenu võtnud kliendid. Küsitlusele vastas 1343 inimest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    01. July 2014, 13:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing