Noortele 0-sissemaksega kodulaen. Lisatagatiseta!

16. jaanuar 2014, 14:35

0-sissemaksega kodulaenu võimaluse loomine lisatagatise kohustuseta oleks üks väljarändemure leevendajaid, leiab ajakirjanik Piret Reiljan.

Noored spetsialistid ja noored pered saavad sihtasutuselt KredEx taotleda käendust, millega saab pangast lisatagatiseta kodulaenu võtta alates 10protsendisest sissemaksest. Turuliider Swedbank, kes KredExi pakutavat kodulaenu käendust ei kasuta, pakub enda väitel samu tingimusi.

10protsendise sissemakse asemel vajame aga 0-sissemaksega kodulaenu võimalust lisatagatise kohustuseta. Pakkugu seda võimalust siis kas pangad, kes on meil Euroopa ühed edukamad ja paremini kapitaliseeritud, nagu selgub Äripäeva reedesest luubiloost, või pakkugu riik KredExi kaudu.

Praegu saavad 0-sissemaksega kodu osta noored, kel on võimalik pangale seada lisatagatis. See tähendab, et noored sõltuvad sellest, millised on nende lähisugulaste võimalused ja põhimõtted lisatagatise seadmisel.

Võib öelda, et laenu ei peakski saama inimene või perekond, kes ei suuda 10protsendist sissemakset kokku koguda. See on vale suhtumine. 10 000 või 20 000 euro kogumine võib võtta aastaid või osutuda lausa võimatuks. Väljaspool Tallinna on vajalik summa väiksem, aga nii ka sissetulek.

Noorel tuleb maksta kogu aeg parasjagu kasutatava elupinna üüri ja kanda muidu elamiskulutusi. Võib küll välja pakkuda, et noored „rottigu“ ehk elagu võimalikult säästlikult, kuni raha laenuvõtmiseks koos. Kuid noorus on just see aeg, mil maailma avastada, mitte kodus makarone süüa.

Ka auto ei ole paljudele mitte luksus, vaid hädavajalik pere liiklemisvahend. Kuid auto pidamine on taas kulu, mis pärsib kiiret rahakogumist. Lisame siia kohustused nagu laste kasvatamine, õppelaenud jm, ei pruugi suurte summade kogumine realistlik olla, isegi kui noor teenib märgatavalt üle Eesti keskmise sissetuleku.

Oma kodu soetamine Eestis on kindlasti oluline argument, mis hoiab noori ja edukaid inimesi kodumaal või toob neid maailma avastamise järel siia tagasi, niisiis üks väljarändemure lahendusi.

0-sissemaksega kodulaenu võimalus ei peaks olema kõigil noortel palgasaajatel vanuse järgi. KredEx või pank koostagu mõistlikud kriteeriumid, mis riskide hindamisel vajalikud. 0-sissemakse peakas abistama vaid esimese ja isiklikuks elamiseks kinnisvara soetamisel, mitte soetust investeerimise ja spekuleerimise eesmärgil.

0-sissemaksega laenu näol pole tegemist kingitusega! Laenu ja intressid maksab ju ikka laenuvõtja. Eeldus, et 0-sissemakse muudab laenuvõtja vähem hoolsaks ja suurendab tohutult riske, ei ole põhjendatud. Haamri alla läheb halvimal juhul ju ikka seesama kodu, mida noored rajada soovivad. Võita oleks aga palju – noortele mitu head aastat oma kodus, mille ostmine muidu edasi lükkuks, pangale aga lojaalsed kliendid ja riigile elanikud.

Loe ka KredExi kommentaari samal teemal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. January 2014, 11:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing