Google hakkab koguma inimeste terviseinfot

Raido Neemre 25. juuli 2014, 21:52

Wall Street Journali andmetel  hakkab Google koguma anonüümset terviseinfot, mida kasutatakse projektis, mille eesmärgiks on välja selgitada, milline võiks välja näha täiesti terve inimene.

Projekt, mis sai nimeks Baseline Study, uurib kõikvõimalikke erinevaid haiguseid. Andmeid kogutakse  175lt inimeselt, kasutades erinevaid diagnoosimisvahendeid, mis loodetavasti aitavad teadlastel haigused nagu vähk, südamehaigused jms ära tunda juba nende väga varases faasis. 

Peale andmete kokkukogumist kasutab Google oma arvutusvõimsust analüüsimaks infot ning leidmaks mustreid, mida kutsutakse biomarkeriteks.

Baseline Study uuringut juhib molekulaarbioloog Andrew Conrad, kes ühines Google X-ga eelmisel aastal.

„Me küsime vaid ühe küsimuse: mida me peaksime teadma, et haigusi ennetada? Selleks peab olema ettekujutus, milline peab korras ja hästitöötav asi välja nägema,“ ütles Conrad.

Kasutajate informatsiooni, eriti terviseandmeid, kasutades on privaatsus suureks murekohaks. Baseline projektiga seotud andmeid ei jagata kindlustusettevõtetega, vahendab WSJ. Andmeid koguvad kolmanda osapoolena kliinikud ning seda informatsiooni ei jagata Google’iga enne, kui see on muudetud anonüümseks.

„See on kindlasti üks küsimus, mida on arutatud,“ sõnas Stanfordi ülikooli meditsiiniosakonna juht  Dr. Sam Gambhir.  Gambhir on koos Conradiga projekti kallal juba üle aasta töötanud. „Google’il ei ole vaba voli teha nende andmetega ükskõik mida nad tahavad,“ sõnas ta.

Google on veel üks tehnoloogiafirma, mis sukeldub tervise jälgimisesse. Samsung avalikustas oma terviseplatvormi SAMI sellel aastal. Apple aga teatas oma süsteemist, mille nimeks sai HealthKit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. July 2014, 21:52
Otsi:

Ava täpsem otsing