Sirje Rank • 28. juuli 2014 kell 13:49

Ungari peaminister seab Venemaad eeskujuks

Ungari peaminister Viktor Orban ütles, et tahab riigis kõrvale heita liberaalse demokraatia, eelistades "mitteliberaalset riiki".

Eeskujudena nimetas ta Venemaad ja Türgit, vahendas agentuur Bloomberg.

Globaalne finantskriis näitas, et "liberaalsed demokraatiad ei suuda säilitada globaalset konkurentsivõimet," ütles Orban nädalavahetusel peetud ettekandes.

"Ma ei arva, et meie kuulumine Euroopa Liitu takistaks meid ehitamast mitteliberaalset riiki, mis tugineb rahvuslikule vundamendile," ütles Orban valitsuse veebilehele kõnest üles pandud videos. Orbani sõnul on edukad sellised riigid nagu Venemaa, Hiina ja Türgi, "millest ükski pole liberaalne ning mõned pole ka demokraatiad mitte."

Orban, kes tänavu aprillis veel neljaks aastaks ametisse tagasi valiti, on korduvalt Euroopa Liiduga oma poliitika pärast vastuollu sattunud. Ta on mehitanud oma liitlastega Ungari kohtud, suurendanud kontrolli meedia üle ning muutnud valimisseadust, et parlamendis ülekaalu hoida.

Orbani sõnul tuleb hoolega jälgida ka välismaalt rahastust saavaid kodanikuühendusi, kuna tegemist on välismaiste jõudude agentidega.

"Me ei tegele siin tsiviilühiskonna liikmetega vaid makstud poliitiliste aktivistidega, kes püüavad edendada välishuve," ütles Orban.

Orban astub siin Venemaa presidendi Vladimir Putini jälgedes, kes samuti nõuab, et välismaalt rahastust saavad organisatsioonid end välisagendina arvele võtaks.

"Orbani sõnad on väga vastuolulised ja lähemal sellele, mida me oleme harjunud kuulma Venemaa presidendi Vladimir Putini, mitte Euroopa demokraatliku riigi juhi suust," ütles Paul Ivan, Brüsselis asuva Euroopa Poliitika Keskuse (EPC) analüütik. "Praegu on ka Venemaa ja Türgi eeskujuks seadmiseks väga halb aeg. Venemaa muutub järjest imperialistlikumaks ja natsionalistlikumaks, samal ajal kui Türgis on sõnavabadus tõsise rünnaku all."

Orban ütles, et tahab heaoluühiskonna asendada tööühiskonnaga. Varem on ta rääkinud tugevama tsentraalse kontrolli vajadusest, et vastu seista rahvusvahelistele suurfirmadele nagu pangad ja energiafirmad. Samuti selleks, et pääseda võlaorjusest ning et kaitsta ungarlasi Euroopa Liidu kolooniaks muutumise eest.

Hetkel kuum