Kaitsekulutuste suurendamine raske, kuid vajalik

Sirje Rank 06. august 2014, 15:46

NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen kirjutab ajalehes Financial Times avaldatud arvamusloos, et NATO liikmesriikidel tuleb hakata taas kaitsekulutusi suurendama.

"Sedamööda, kuidas meie majandused toibuma hakkavad, tuleb meil kaitsekulutuste vähendamise trend ümber pöörata," kirjutab Rasmussen. "See ei saa lihtne olema, kuid on eluliselt tähtis."

Viimasel viiel aastal on NATO liikmesriigid kaitsekulutusi vähendanud keskmiselt 20%. Samal ajal on Venemaa oma kaitse-eelarvet suurendanud 50%.

"Venemaa tegutsemist ei saa ignoreerida. Kaalul on külma sõja järgne maailmakorraldus. NATOt on vaja rohkem kui kunagi varem," kirjutab Rasmussen, avaldades lootust, et tuleval kuul Wales'is toimuval NATO tippkohtumisel liikmesriikide juhid ka vajalikku poliitilist valmisolekut ilmutavad.

"Ootan, et kõik liitlased meie ühise julgeoleku heaks rohkem panustaksid," kirjutab Rasmussen.

NATO tippkohtumist võõrustav Suurbritannia peaminister David Cameron seadis samuti päevakorras esikohale Venemaa ja NATO suhted, rõhutades liikmesriikidele läkitatud kirjas, et NATO peab oluliselt parandama oma võimekust Moskvast lähtuvale ohule kiiresti reageerida.

Täna möönis NATO pressiesindaja vastasseisu kasvavat tõsidust.

"Me ei hakka mõistatama, mis Venemaal plaanis on, kuid me näeme, mida Venemaa teeb ja see teeb väga murelikuks," ütles NATO pressiesindaja  Oana Lungescu agentuurile Bloomberg. "Venemaa vägede uus koondamine (Ukraina piirile - toim.) pingestab olukorda veelgi ja õõnestab jõupingutusi kriisile diplomaatilise lahenduse leidmiseks. See on väga ohtlik olukord."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2014, 17:31

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing