Altkäemaks poliitikule määrib ettevõtja nime

29. august 2014, 00:00

Äripäeva tänane kaanelugu räägib esmapilgul lausa uskumatuna tunduva loo ühe ministri ja ettevõtjate suhetest. Villu Reiljani pangakontole laekus tema keskkonnaministriks oleku ajal märkimisväärseid rahasummasid ettevõtjatelt ja firmadelt ning suur osa neist ettevõtjatest on hiljem Reiljani toel ka midagi endale meelepärast saanud.

Üks asi on juba kriminaalkorras süüdi mõistetud Villu Reiljani eetiline pale. Teine küsimus aga ettevõtjate käitumine, kes märgetega “toetus” või “lillede asemel” on pangas ülekande teinud. Kahjuks on siiamaani paljude ettevõtjate seas levinud suhtumine, et kasumi teenimise nimel on ametniku või poliitiku n-ö õlitamine igati lubatud ja mõistetav käitumine.

Veelgi enam, igal endast lugupidaval laia haardega ettevõtjal lausa peab olema korralikult sissetöötatud turvavõrk ametnike näol, kes tema asjadega tegelevad, vajalikke otsuseid kiirendavad ja konkurente takistavad. Seda näitavad ilmekalt ka telefonikõnede ja vestluste salvestused, mida tänases lehes avaldame ja mida lugedes vajub suu ikka päris lahti.

Saaks üle sellest idaeuroopalikust suhtumisest. Ettevõtjate poolt poliitikutele altkäemaksu andmise igati normaalseks pidamine on absoluutselt vastuvõetamatu. Saagem sellest idaeuroopalikust suhtumisest juba üle! Eetikanormid kehtivad ka äriajamise juures ja kasumi nimel neist üleastumine pole õigustatud.

Suurt õigustust ega tõsiseltvõetavust pole ka Villu Reiljani selgituses, et kõnealune pangakonto oli tehtud mõttega koguda oma sünnipäevaks annetusi heategevuseks. Sugugi mitte kõik raha pole läinud heategevuseks, osa on endiselt kontol alles ja osa kulus näiteks suurettevõtja Toomas Lumanile heameele valmistamiseks. Ja teiste rahaga heategevuse tegemisel on vähemalt poliitiku puhul ikkagi kummaline maik juures.

Omaette teema on suured sularahasissemaksed, mida on teinud  oma kontole ­Villu Reiljani koduperenaisest abikaasa Anne ­Reiljan.

Kust see raha tuli? Kelle huvide eest see raha seisab? Raha, mille päritolu pole võimalik tuvastada, võib tulla allikatest, mis kardavad nii avalikku huvi kui ka päikesevalgust. Sellistest rahaallikatest peaks iga mõistlik poliitik kaugele eemale hoidma. Ja nendest allikatest võiks huvituda uurijad.

Ausus on üha enam edu pant. Õnneks pole olukord korruptsiooni vastu võitlemises enam päris lootusetu ja esimesed süüdimõistvad otsused oma ametiposti kuritarvitanud ametnike ja poliitikute ning neile meelehead pakkunud ettevõtjate suhtes on juba langenud.

See peaks panema ettevõtjad mõtlema, kas tasub oma nime määrida. Juba ka Eestis, aga eriti välismaal äri ajades läheb see potentsiaalsetele partneritele kindlasti korda, kas sind on vangi mõistetud või mitte, olgu siis tingimisi või mitte.

Küsimus on ju lõpuks selles, kas sa oled aus inimene või mitte, kas sind saab usaldada, kas sinuga koos saab suuri asju teha või oled tavaline sahkerdaja. See kõik on aina olulisem selleks, et sinu tegemisi saadaks edu.

Rohkem ausust teile, ettevõtjad ja poliitikud!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. August 2014, 18:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing