Kluge jäi finantsinspektsioonile alla

01. september 2014, 00:00

Tallinna halduskohus jättis reedel rahuldamata Krediidipanga nõukogu esimehe Andrus Kluge kaebuse finantsinspektsiooni otsuse peale, et Kluge  ei ole sobiv oma ametis jätkama.

Tegemist on jõustumata otsusega, mille võib edasi kaevata hiljemalt 29. septembril, seetõttu kohus enne jõustumist asja kohta rohkem infot ei anna.

Mullu 9. septembril otsustas finantsinspektsioon, et Eesti Krediidipanga nõukogu esimees Andrus Kluge ei ole sobiv jätkama oma ametis. Ühtlasi tegi inspektsioon Krediidipangale ettekirjutuse kutsuda kokku aktsionäride erakorraline üldkoosolek ning esitada aktsionäridele otsustamiseks Kluge panga nõukogust tagasikutsumine.

Ei vasta pangajuhi nõuetele. Finantsinspektsiooni hinnangul ei vasta Andrus Kluge nende tuvastatud asjaolude tõttu seaduses sätestatud panga juhile esitatud nõuetele ega ole seetõttu sobiv Krediidipanga nõukogu juhtima. Kohus pidas finantsinspektsiooni ettekirjutust seaduslikuks.

“Finantsjärelevalve hinnangul on Andrus Kluge lasknud end isiklikult kiskuda Krediidi­panga aktsionäride vahelisse võimuvõitlusesse, kaasates isegi oma abikaasa. Muu hulgas ostis Andrus Kluge Krediidipanga aktsiad laenuga selliselt laenuandjalt, kelle taust ei ole järelevalve jaoks läbipaistev, ning ta oli seotud ka Krediidipanga juhatuse aktsiaostude ja nende läbipaistmatu finantseerimisega,” selgitas finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler.

Andrus Kluge ütles, et ei nõustu Tallinna halduskohtu lahendis toodud hinnangutega ja kaebab otsuse kindlasti edasi.

Kluge: arusaamatud etteheited. Kluge sõnul on etteheited seoses Krediidipanga aktsiate omandamisega 2012. aasta kevadel uudne lähenemine, millest ei olnud võimalik 2011. aastal lähtuda. “Aktsiate ostu-müügitehingutes on nn escrow-kontode kasutamine tavapärane ning selliselt aktsiate lühiajalist kontole kandmist ei ole varem käsitletud nende omandamisena,” sõnas Kluge. “Eelnev on eriti kummastav arvestades, et VTB ja Moskva Pank omandasid Krediidipangas olulise osaluse finantsinspektsiooni loata enam kui poolteise aasta kestel. Sellisele tegevusele ei järgnenud inspektsiooni poolt mingit reaktsiooni.”

Kluge märgib, et ei ole olnud kaasatud aktsionäridevahelisse võimuvõitlusse, vaid on soovinud ainult tagada, et kõik panga aktsionärid käituksid õiguskuulekalt. “Selles osas on peamiselt olnud probleeme Moskva Pangaga, muu hulgas on kohtuotsusega tuvastatud, et Moskva Pank on olnud seotud endisele kaitsepolitsei ametnikule I. Põderile antud altkäemaksu finantseerimisega,” teatas Kluge.

Kluge sõnul  jätkab finantsinspektsioon tema isiku ründamist, selle asemel et hinnata USA ja ELi kehtestatud sanktsioonide valguses Moskva Panga ja VTB sobivust Krediidipanga aktsionäriks. “Olen Krediidipangas töötanud juba 21 aastat ja pean eriti kalliks panga klientide ja panga enda head käekäiku, mille nimel olen kogu selle aja ka tegutsenud,” ütles Kluge.

Finantsinspektsiooni hinnangul on Krediidipanga finantsseis hea, panga kapitalisee­ri­tus on ligi kaks korda kõrgem, kui seda nõuavad normatiivid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    31. August 2014, 18:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing