• Jaga lugu:

  Hobi. Tants, mis avardab maailma

  Salsatants on eriline hobi, mis aitab harrastajal ühtaegu vormis püsida ja annab hea enese­tunde, samas pakub suurepäraseid võimalusi uute tutvuste loomiseks ja aitab avardada maailmapilti.

  AlignSoft OÜ ning Casa de Baile tantsukooli juht Andre Põlm on salsatantsuga tegelenud juba pea 14 aastat. “Huvi salsa vastu tekkis, kui sattusime sõbraga juhuslikult ühele latiinoteemalisele peole,” jutustas ta. “Vaatasime suud lahti, kui lahedalt inimesed tantsisid ja kui lõbus neil oli.” Põlm lisas, et juba samal õhtul tehti otsus minna järgmisel päeval elu esimesse tantsutundi. “Ma ei ole seda otsust kordagi kahetsenud,” kinnitas ta.
  Salsa on Põlmi sõnul kasulik nii füüsiliselt, vaimselt kui ka sotsiaalselt. “Salsa on avardanud minu maailma äärmiselt palju,” märkis ta. “See on andnud võimaluse kohtuda ja tutvuda paljude erinevate inimestega, muu hulgas inimestega erinevatest rahvustest ja kultuuridest.”
  Põlmi sõnul on salsa aidanud tal vormis püsida ja hoida eemal igapäevase kontoritööga tihti kaasnevaid lihaspingeid. Peale selle on ta saanud sirge rühi, kadumatu positiivse enesetunde ja palju enesekindlust.
  Sotsiaalne hobi aitab välismaal äri teha. Salsa on üks parimaid võimalusi, kuidas hobi kaudu tutvusi ja kontakte luua, on Põlm veendunud. “Olen eraettevõtja ning 14 aasta jooksul elanud mitmes riigis – Taanis ja Austraalias –, reisinud enam kui 30 riigis, paljudes kohtades äri teinud. Salsapidudel käimine on mul alati aidanud leida kohalikke tutvusi, millest on abi olnud nii era- kui ka äri­asjades,” rääkis Põlm.
  Ta lisas, et loomulikult aitab salsa ärireisidel või niisama reisides õhtuti ka mõnusalt aega veeta ja lõõgastuda, kuna salsat saab tantsida enamikus suuremates linnades üle maailma.
  Nakatas Dominikaani tantsupisik. Jalatsikaupluse ­Vivian Vau omaniku Vivian Undi sõnul on tants teda alati köitnud, nii klassikaline kui ka kaasaegne. “Eriti on mulle meeldinud maailma eri paigust pärit sügavalt läbi tunnetatud ja põlvest põlve edasi antud tantsud,” märkis ta.
  Unt rääkis, et tema esimene kokkupuude salsaga oli Inglismaal üle kümne aasta tagasi, kuid see jäi toona põgusaks. “Eelmise aasta alguses käisime sõpradega Dominikaani Vabariigis. Dominikaanis lummas mind, missuguse rõõmuga seal kõikjal tantsiti – see nakatas mind,” ütles ta.
  Unt märkis, et Kariibi mere saarte üks ekspordi­artiklitest on muusika ja sellest välja kasvanud tants ning iga saar on oma muusika ja tantsu üle uhke. “Dominikaanist on pärit bachata ja merengue. Bachata on salsapidudel oma aeglase rütmi tõttu populaarne hingetõmbamiseks,” selgitas ta. Eesti talvisesse kliimasse naastes igatses Unt nii muusika kui ka tantsu järele sedavõrd, et otsustas trenni sminna.
  Tants annab energiat igas vanuses. Undi sõnul on salsa väga seltskondlik trenn. Ääretult sümpaatseks teeb selle tema meelest asjaolu, et salsat tantsitakse igas vanuses. “Kui salsamuusika meeldib ja innustab, ei ole ükski vanus alustamiseks liiga kõrge,” kinnitas ta.
  Undile salsamuusika meeldib. “Kuigi salsa­lugude sõnad on sageli pigem nukra ja igatseva alatooniga, on minule selles muusikas nii palju päikest, et see annab energiat tantsimiseks kas või hommikuni,” lausus ta.
  Unt lisas, et kui alguses läks ta trenni, et täita südames tühjaks jäänud kohta Kariibi mere sinisuse, sealse päikesepaiste ja ladina rütmidega, siis nüüd on ta salsas avastanud palju lisakihte. “Üks oluline aspekt minu jaoks on kohaloleku, jäägitu hetkes olemise harjutamine,” tõdes ta. “Kuna tants sünnib muusikast kantuna kahe inimese kommunikatsioonis, on kohaloleku jõud ääretult oluline,” ütles ta.
  Unt lisas, et ladina tantsudes vastutab mees koreograafia eest. “Kui minul läheb mõte uitama, tekib kommunikatsioonis paus ja samm läheb kohe segamini,” ütles ta. “Autopiloot tuleb välja lülitada ja seda teen ma rõõmuga!”
   
  Pane tähele
  Mida tantsutrenn annab?
  Tantsuoskuse. See jääb igaveseks ja aitab elus edasi.Hea Vormi. Paneb liikuma, ­aitab hoida kaunist figuuri.Uusi sõpru. Trennides ja ­pidudel leiad uusi tuttavaid ja mõtte­kaaslasi.Enesekindlust. Tantsu­oskus tõstab enesehinnangut.Võimaluse puhata. Lõõgastav trenn viib mõtted töistelt probleemidelt ja muredelt.
   
   Mis on mis
  Salsa
  Kariibi päritolu muusikastiil ja tants 4/4 taktimõõdus.Kujunes välja 1960.–1970. aastatel USAs sinna rännanud Ladina-Ameerika immigrantidest muusikute hulgas. Kokku sulasid mõjutused Kuubalt, Ladina-Ameerikast ja Aafrikast, samuti džässmuusikast. Muusikale on iseloomulikud kahte takti ühendavad kaheksalöögilised rütmikujundid, peamiselt tantsumuusika.Tants kuulub Ladina-Ameerika tantsude hulka.Liikumine tantsupõrandal toimub võrdlemisi väikses ulatuses, põhisammudega liigutakse ette ja taha skeemi järgi üks-kaks-kolm-stopp, viis-kuus-seitse-stopp.Tantsitakse nii paaris- kui ka soolotantsuna.Erinevad stiilid: Kuuba, ­Colombia, Los Angelese, New Yorgi stiil, Rueda de Casino, salsa suelta jmt.Euroopas on populaarsust kogunud alates 20. sajandi lõpust.
   
  Tasub teada
  Kuidas alustada salsatrenniga?
  Alustaja ei pea teadma mitte midagi muud kui esimese trenni alguse kellaaega. Sellest piisab.Tantsukogemus: ei ole vaja mingit eelnevat tantsukogemust, rütmitunnet, muusikalist kuulmist. Eelnevad teadmised aitavad küll kiiremini edasi areneda, kuid tegelikult õpitakse kõik need asjad selgeks trennides.Vanus: suurem osa liitujatest on vanuses 18–60 aastat (keskmine 26–30) ega oma tantsukogemust, ometi õpivad tantsima kõik, kel püsivust trennis käia.Sammud: algajate kursustel alustatakse põhisammudest, juhtimise-järgimise printsiipidest ja muudest baastehnikatest.Järgepidi liigutakse keerulisemate tehnikateni, pidevalt asju korrates ja kinnistades. Niimoodi õpivad salsa selgeks ka need, kes arvavad endal kaks vasakut jalga olevat.Hind: kursused päris algajatele alustavad iga kuu alguses ning esimene tund on kõigile tasuta – salsa proovimiseks ja sellega alustamiseks ei ole vaja isegi midagi investeerida.Varustus: ei vaja erivarustuse soetamist. Kes soovib, võib hiljem osta endale mugavad tantsukingad, kuid ka see ei ole kohustuslik.
  Allikas: Vikipeedia, Casa de Baile tantsukooli juht Andre Põlm
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Juhan Aguraiuja: viis taastuvenergia trendi, millel silm peal hoida
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Nasdaq ainukesena napis plussis
Peale väga edukat juulit langesid nii S&P 500 kui ka Dow Jones augusti esimesel kauplemispäeval, vaid Nasdaq suutis välja võidelda napi kasvu, vahendab Yahoo Finance.
Peale väga edukat juulit langesid nii S&P 500 kui ka Dow Jones augusti esimesel kauplemispäeval, vaid Nasdaq suutis välja võidelda napi kasvu, vahendab Yahoo Finance.
Raadiohommikus: kuidas kutsuda vaktsineerimiskiirabi enda ettevõttesse?
Teisipäevases hommikuprogrammis räägime nii vaktsineerimisest, värskelt raha kaasanud idufirmast, tehase ehitusest keset Eestit kui ka konkurentsiraportite põnevatest leidudest.
Teisipäevases hommikuprogrammis räägime nii vaktsineerimisest, värskelt raha kaasanud idufirmast, tehase ehitusest keset Eestit kui ka konkurentsiraportite põnevatest leidudest.
Saaremaa tehasega Incap läks Helsingi börsil lendu
Elektroonikatööstusettevõtte Incap aktsia võttis sel nädalal pärast poolaastatulemuste avaldamist Helsingi börsil tuule tiibadesse, kerkides enam kui 25 protsenti.
Elektroonikatööstusettevõtte Incap aktsia võttis sel nädalal pärast poolaastatulemuste avaldamist Helsingi börsil tuule tiibadesse, kerkides enam kui 25 protsenti.