29. september 2014
Jaga lugu:

Majandus kasvab tasapisi

OECD maailmamajanduse vaheprognoosi kohaselt kasvab maailmamajandus mõõdukas tempos.  Kiiremat kasvu on ­oodata USAs, Kanadas ja Ühendkuningriigis.

Majanduskasvu traditsioonilised mootorid – kaubandus, investeeringud ja krediiditurg – on majanduskriisi järel ikka võrdlemisi loiud.

Samahästi kui kõikjal maailmas korrigeeritakse kasvuprognoose  allapoole, v.a India, ja seda nii 2014. kui ka 2015. aasta lõikes.

Hästi läheb USA-l. Seal on panganduses õigel ajal tehtud vajalikke otsuseid. USA on oma regulatsioonidega OECD arvates Euroopa Liidust ees, ka USA energeetikasektoril on head ajad. OECD kasvuprognoos USA-le on 2014. aastaks 2,1% ja 2015. aastal 3,1%. OECD tervitab USA plaani rahapoliitilist stiimulit tagasi tõmmata – fiskaalpoliitika peab tagama kesk- ja pikaajalise jätkusuutlikkuse.

Hästi läheb eurotsoonist väljas oleval Ühendkuningriigil – 2014. aasta oodatav kasv tuleb 3,1% ja järgmisel aastal on ­oodata 2,8% kasvu. Edukalt läheb ka Kanadal – 2,3% kasv peaks ootama sel aastal ja 2,7%  järgmisel aastal.

Euroalal nii hästi ei lähe. Selleaastaseks majanduskasvuks prognoositakse tagasihoidlikud 0,8% ning 1,1% järgmiseks aastaks.

Oluline on aga see, et euro­tsooni sees on suuremate majanduste lõikes kasvuprognoosid märkimisväärselt erinevad – Saksamaa kasvab 1,5% nii sel kui ka järgmisel aastal, Prantsusmaa aga sel aastal näiteks 0,4% ja 1% järgmisel aastal. Kehvemad on uudised Itaalia kohta, mis on vajumas langusesse ja sel aastal on oodata majanduse kokkutõmbumist 0,4% võrra. Järgmiseks aastaks ennustab OECD Itaalia majandusele siiski 0,1% kasvu.

Jaapan on oma majandust palju stimuleerinud, kuid ka seal suurt kasvu praegu ei paista – 0,9% sel aastal ja 1,1% järgmisel aastal.

Kirju pilt. Arenevatel turgudel on pilt numbrite mõttes positiivsem – Hiina majandus kasvab sel aastal 7,4% ja järgmisel aastal 7,3%. Samas on see siiski aeglasem kui kasv 2013. aastal (7,7 %). Küsimus võib olla siin selles, kas julgelt tehtud investeeringud osutuvad tootlikuks.

Majanduskasv on üldiselt oodatust mõnevõrra kõrgem Indias – sel aastal 5,7% ja järgmisel aastal 5,9%. Kasv on kõrgem ka võrreldes eelmise aastaga (4,7%) ja see on tegelikult märkimisväärne paranemine. India on saanud inflatsiooni kontrolli alla ja ootused uue valitsuse majandusreformide suhtes on olnud kõrged.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt