Majandus kasvab tasapisi

30. september 2014, 00:00

OECD maailmamajanduse vaheprognoosi kohaselt kasvab maailmamajandus mõõdukas tempos.  Kiiremat kasvu on ­oodata USAs, Kanadas ja Ühendkuningriigis.

Majanduskasvu traditsioonilised mootorid – kaubandus, investeeringud ja krediiditurg – on majanduskriisi järel ikka võrdlemisi loiud.

Samahästi kui kõikjal maailmas korrigeeritakse kasvuprognoose  allapoole, v.a India, ja seda nii 2014. kui ka 2015. aasta lõikes.

Hästi läheb USA-l. Seal on panganduses õigel ajal tehtud vajalikke otsuseid. USA on oma regulatsioonidega OECD arvates Euroopa Liidust ees, ka USA energeetikasektoril on head ajad. OECD kasvuprognoos USA-le on 2014. aastaks 2,1% ja 2015. aastal 3,1%. OECD tervitab USA plaani rahapoliitilist stiimulit tagasi tõmmata – fiskaalpoliitika peab tagama kesk- ja pikaajalise jätkusuutlikkuse.

Hästi läheb eurotsoonist väljas oleval Ühendkuningriigil – 2014. aasta oodatav kasv tuleb 3,1% ja järgmisel aastal on ­oodata 2,8% kasvu. Edukalt läheb ka Kanadal – 2,3% kasv peaks ootama sel aastal ja 2,7%  järgmisel aastal.

Euroalal nii hästi ei lähe. Selleaastaseks majanduskasvuks prognoositakse tagasihoidlikud 0,8% ning 1,1% järgmiseks aastaks.

Oluline on aga see, et euro­tsooni sees on suuremate majanduste lõikes kasvuprognoosid märkimisväärselt erinevad – Saksamaa kasvab 1,5% nii sel kui ka järgmisel aastal, Prantsusmaa aga sel aastal näiteks 0,4% ja 1% järgmisel aastal. Kehvemad on uudised Itaalia kohta, mis on vajumas langusesse ja sel aastal on oodata majanduse kokkutõmbumist 0,4% võrra. Järgmiseks aastaks ennustab OECD Itaalia majandusele siiski 0,1% kasvu.

Jaapan on oma majandust palju stimuleerinud, kuid ka seal suurt kasvu praegu ei paista – 0,9% sel aastal ja 1,1% järgmisel aastal.

Kirju pilt. Arenevatel turgudel on pilt numbrite mõttes positiivsem – Hiina majandus kasvab sel aastal 7,4% ja järgmisel aastal 7,3%. Samas on see siiski aeglasem kui kasv 2013. aastal (7,7 %). Küsimus võib olla siin selles, kas julgelt tehtud investeeringud osutuvad tootlikuks.

Majanduskasv on üldiselt oodatust mõnevõrra kõrgem Indias – sel aastal 5,7% ja järgmisel aastal 5,9%. Kasv on kõrgem ka võrreldes eelmise aastaga (4,7%) ja see on tegelikult märkimisväärne paranemine. India on saanud inflatsiooni kontrolli alla ja ootused uue valitsuse majandusreformide suhtes on olnud kõrged.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2014, 18:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing