Sirje Rank • 10. november 2014 kell 7:30

Venemaa keskpank kärpis majandusprognoosi

Venemaa keskpank Moskvas  Foto: Bloomberg

Venemaa keskpank kärpis tuleva aasta majandusprognoosi nulli, eeldades seejuures, et Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonid on jõus ning naftabarreli hind 95 dollari tasemel.

Lisaks pikendas keskpank inflatsioonieesmärki, mille järgi inflatsioon peaks alanema 4%-le aastaks 2017 varem sihiks seatud 2016. aasta asemel, vahendas agentuur Bloomberg.

Keskpanga baasstsenaarium visandab, et sanktsioonid Venemaa vastu on 2017. aasta lõpul jõus.

Venemaa keskpanga otsus intressimäärasid tõsta on aidanud rubla langust USA dollari suhtes pidurdada. Vastasel juhul olnuks see veel 10% suurem, ütles Bloombergile Venemaa keskpanga esimene asekuberner Ksenja Judajeva.

„Keskpank jätkab karmi rahapoliitikat üksnes seni, kuni püsib märkimisväärne risk, et inflatsiooniootused negatiivete välispoliitiliste ja majanduslike trendide tõttu tõusevad,“ ütles ta.

Rubla on tänavu USA dollari suhtes odavnenud enam kui 28%. Veel rohkem on Bloombergi jälgitud valuutadest odavnenud vaid Ukraina grivna. Täna hommikul on rubla USA dollari vastu tugevnenud. 

Baasstsenaariumi kõrval on keskpangal ka optimistlik ja pessimistlik stsenaarium.

Optimistliku stsenaariumi järgi lõpevad Venemaa vastased sanktsioonid tuleval aastal ja nafta hind kerkib 105 dollarile barrelist. Majandus kasvab 0,6% ja inflatsioon on 5,5-5,7% tasemel.

Musta stsenaariumi korral langeb nafta hind 84 dollarile barrelist ja sanktsioonid vältavad 2017. aastani. Venemaa majandus kahaneb sellisel juhul tuleval aastal 0,7% ning inflatsioon kiireneb 6,7-6,9%-le. 

Hetkel kuum