Pille Ivask • 2. detsember 2014 kell 4:16

Putin: South Streami projekt seisatakse ELi tõttu

Venemaa president Vladimir Putin (vasakul) ja Türgi president Recep Tayyip Erdogan  Foto: epa

Venemaa president Vladimir Putin ütles, et Venemaa peatab South Streami gaasitoru projekti Euroopa Liidu vastuseisu tõttu ning ehitab uue gaasitoru hoopis Türki, kirjutab Wall Street Journal.

Vaidlus maagaasi tarnimiseks mõeldud South Streami üle on kestnud juba aastaid. Gaasitoru abil saaks Venemaa tarnida gaasi Kesk-Euroopasse, läbimata Ukrainat.

Uudis South Streami projekti peatamise kohta tuli eile pärast Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani ja Putini kohtumist Ankaras. Kuna Putin seisab silmitsi nii Euroopa Liidu, USA kui ka mõningate Aasia riikide kehtestatud sanktsioonidega, püüab Kreml tugevdada sidemeid nende riikidega, kes eelnimetatutega ühes paadis ei ole. Moskva sõlmis tänavu aasta esimeses pooles Hiinaga suure gaasilepingu, samuti on püütud suurendada kaubandussidemeid Türgi ja Ladina-Ameerika tootjatega.

Erdogan ja Putin ütlesid pressikonverentsil, et Venemaa ja Türgi on jõudnud esialgsele kokkuleppele, et hakata töötama alternatiivse gaasitoru projekti suunal. Uue projekti puhul tuleks maagaasi sõlmpunkt Türgi ja Kreeka piirile.

„Me pole saanud Bulgaarialt vajalikku luba, mistõttu ei saa projektiga jätkata. Me ei saa teha suurt investeeringut selleks, et Bulgaarias pidama jääda,“ lausus Putin. „Muidugi on tegu meie Euroopa sõprade valikuga,“ lisas ta.

„Euroopa ei soovi seda rakendada, seega me siis ei tee seda,“ ütles Venemaa president.

Viimastel kuudel on Euroopa vastuseis South Streamile suurenenud, kuna konflikt Ukrainas on intensiivistunud. Euroopa Liit on mures, et gaasitoru ehitamisega kindlustaks Venemaa oma positsiooni maagaasi põhitarnijana. 

Hetkel kuum