Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Luksemburg meelitab Eesti ärihaisid

  Hillar Teder.Foto: Eiko Kink

  Lux Leaksi tõttu maksuskandaalis vaevlev Luksemburg on ahvatlenud ka kümneid Eesti äriseltskondi, kes on oma siinsed ettevõtted maksuparadiisiga ühendanud.

  Näiteks on oma Eestis registreeritud ärid Luksemburgi emafirma alla sättinud skandaalne ehitusettevõtja Toomas Tromp, kaubanduskinnisvara arendaja Hillar Teder, Tallinna linna salapärane lepingupartner, metsamaade kokkuostjad, itaallasest kinnisvaraärimees Roberto De Silvestri, hiljuti Narva-Jõesuusse uhke spaahotelli rajanud Vene miljonär jpt.
  LHV suuromaniku Rain Lõhmuse sõnul on üldteada fakt, et Luksemburg on väga ärisõbralik keskkond varakale väljast tulijale just praktilises mõttes. Luksemburgi ärikeskkond on terviklik, läbimõeldud ja testitud süsteem, mida on täiustatud aastakümneid. Soodsat ärikeskkonda toetavad stabiilne valitsus ja kuulumine Euroopa Liidu tuumikusse. "Võit Luksemburgile on ilmselge – kõrge SKP kodaniku kohta ning rohked Maseratidega tööle sõitvad konsultandid," ütles Lõhmus.
  Luksemburgis registreeritud firmade ilmumine Eesti ettevõtete omanikuks on viimasel paaril aastal hoogustunud. Lisaks kasutatakse ohtralt Luksemburgi pankade kliendikontosid, mille kaudu ostetakse näiteks Eesti firmade aktsiaid.
  Tuntuim Luksemburgi emafirmaga Eesti ettevõte on Skype'i tarkvara arendav Skype Technologies OÜ, mille Luksemburgi omaniku Skype Technologies S.A.R.L.-i ostis 2011. aastal Microsoft. Skype figureerib ka Lux Leaksi raames lekkinud maksukokkulepetes.
  Laiemalt tuntud Eesti ettevõtetest on Luksemburgi omanik veel näiteks reisikorraldajal OÜ TEZ Tour. TEZ Tourist 99% kuulub Luksemburgi ettevõttele Azimuth Investments S.A. ja 1% Venemaa ärimehele Alexander Sinigibskiyle, kes oli minevikus eraisikuna kogu ettevõtte omanik.
  Tutvustame järgnevalt veel käputäit äritegelasi, kes on oma äri Luksemburgi maksuparadiisiga ühendanud. Neid ettevõtteid iseloomustab valdavalt see, et Luksemburgis asuv omanik rahastab oma siinseid tütarfirmasid mh laenurahaga. See omakorda loob ka näiteks võimaluse maksude optimeerimiseks, kuivõrd Eestist oma Luksemburgi emaettevõttele makstavad laenuintressid ei ole siin ja ka Luksemburgis tulumaksuga maksustatavad.
  Pankrotimeistritest Facio meeste ehitusäri
  Pankrotistunud Facio Ehitusega kurikuulsaks saanud Toomas Tromp ja tema äripartner Riho Kalve ei lasknud end Eestis tekkinud skandaalidest häirida ning samal ajal, kui Facio alltöövõtjad siin saamata jäänud tasu pärast lärmi lõid, kolisid Tromp ja Kalve enda muud ärid Luksemburgi ettevõtte Baltic Construction Group S.A. (BCG) omandusse. Juba kuus Trompi ja Kalvega seotud ettevõtet on pankrotistunud, kuid see ei näi ärimeeste hoogu pidurdavat.
  Täielikult BCG omandusse on Tromp ja Kalve sättinud Riito Ehitus ASi ja Landstone OÜ, lisaks omab BCG 55% BCG Haldus OÜst ja 50% Ringvald OÜst.
  Trompi ja Kalve ettevõtete senist tegevust on iseloomustanud alltöövõtjatele võlgu jäämine. Ka Riito Ehitus on avalikkuse tähelepanu pälvinud alltöövõtjate solgutamisega. Samas on Riito Ehitus olnud vaatamata Trompi ja Kalvega seotud pankrottide lainele edukas riigihangetel.
  Viimati pälvis Riito Ehitus tähelepanu alles mõni päev tagasi, kui Äripäev kirjutas, et Riito Ehituse nõukogu liikmeks sai kriminaalkorras karistatud eksminister Villu Reiljan. Reiljan ei soovinud enda laienevat ärihaaret kommenteerida.
  Riito Ehituse nõukogu esimees ja Luksemburgis asuva BCG juht on sotsiaaldemokraadist maksukonsultant Ardo Ojasalu, kes juhib muide erakondade rahastamise järelevalve komisjoni.
  Trompi ja Kalve Luksemburgis registreeritud BCG omas 2011. aastal lühikest aega osalust ka OÜs Kooliarendus, mis on Tallinna linna äripartner kasumlikus koolide haldamises.
  Toomas Tromp, kes sai kurikuulsaks korduvalt alltöövõtjatele võlgu jäädes.Foto: Erik Prozes
  Itaallase Roberto De Silvestri kinnisvaraprojektid
  Aastaid tagasi „Unistuste printsessi“ telesaates tuntuks saanud itaallasest kinnisvaraärimees Roberto De Silvestri on Luksemburgi ettevõtete Equity Liner S.A. ja Fris S.A. alla koondanud mitu enda juhitavat Eesti kinnisvaraprojekti. Täpsemalt on De Silvestri Luksemburgi omanikfirmade alla koondanud neli Eesti OÜd: Komei Grupp, Kallasnurme, Optimum Investments ja Niine 11. Ettevõtted omavad erinevaid elu- ja äripindadega kinnisvaraobjekte Viimsis ning Tallinnas.
  Kõigi nelja Eesti kinnisvarafirma viimase paari aasta majandustulemusi iseloomustab kas negatiivne omakapital või järsult kõikuvad kasumid-kahjumid. Samuti on kõigil ettevõtteil Luksemburgi omanikfirmadelt saadud miljonitesse eurodesse ulatuvad laenud. Äripäev on kirjutanud, et De Silvestri juhitava Luksemburgi fondi kaudu paigutavad Eesti kinnisvaraturule raha peamiselt Prantsusmaa, Monaco ja Itaalia investorid. De Silvestri on Eestis üpris salapärane ärimees, sest tema siia paigutatava raha päritolu on teada vaid üldjoontes.
  Eestis kinnisvaraäri ajav itaallane Roberto De Silvestri.Foto: Veiko Tõkman
  Salapärane Tallinna linnavalitsuse lepingupartner
  Luksemburgi ettevõttele Callisto S.A. kuulub OÜ Roswitha Kinnisvarabüroo, mis omab muu hulgas osalusi kasumlikes Tallinna linna partnerettevõtteis.
  Esiteks omab Roswitha Kinnisvarabüroo 10-protsendilist osalust K&L Arendus OÜs, kes omab Tallinna linnaga lepinguid kahe koolimaja ja kahe lasteaia renoveerimiseks ja linnale üürimiseks. Eelmisel aastal sai K&L Arendus linnalt üüritulu 1,8 miljonit eurot ja aasta lõppes ettevõttele 1,1 miljoni eurose kasumiga. K&L Arenduse omanikud on lisaks Roswitha Kinnisvarabüroole Eve Herman, Kaupo Kolsar, Kajar Kruus, advokaadibüroo Kaevando & Partnerid ning advokaadibüroo Glimstedt.
  Teiseks omab Roswitha Kinnisvarabüroo 10-protsendilist osalust ka OÜs BCA Center. BCA Center on renoveerinud viis Tallinna kooli ning omab linnavalitsusega lepingut 2006. aastast. BCA Centeri omanikele maksti mullu dividendi 600 000 eurot ning aasta varem 290 000 eurot, ettevõtte mullune puhaskasum oli 2,3 miljonit eurot. BCA Centeri suuromanikud on läbi firmade Jaanus Otsa ja Olaf Herman.
  Roswitha Kinnisvarabüroo juhatuses on Aavik & Partnerid Advokaadibüroo advokaat Jaan Lindmäe, enne teda oli juhatuses Andres Aavik samast büroost. Seega peidavad ettevõttega seotud isikud end advokaatide varju. Luksemburgis registreeritud Callisto S.A. kuulub omakorda Briti Neitsisaartel registreeritud ettevõttele, seega ei selgu ka Luksemburgi registrist Callisto omanik(ud). Äripäev on Roswithaga seostanud Jaanus Otsat, kuid Otsa ise on seost aastaid tagasi eitanud ja eitab nüüdki.
  Lisaks eelmainitud Tallinna linna lepingupartneritele omab Roswitha Kinnisvarabüroo 50% OÜst Higsberg Invest, kus teine omanik on kinnisvaraärimees Raivo Sündema. Õhtuleht on 2005. aastal kirjutanud Sündemast kui ühest Eesti miljonäride tenniseklubi liikmest koos Urmas Sõõrumaa (Sõõrumaa on samuti üks Tallinna lepingupartner koolide haldamises), Tarmo Sumbergi, Härmo Värgi, Raimo Kägu, Robert Antropovi ja teistega. Samuti on Roswitha Kinnisvarabürool osalus OÜs Greenflex, mis haldab enda väljastatud laene, ja OÜs Pintaro, mis haldab kinnisvara ja mis näiteks mullu teenis puhaskasumit 1,4 miljonit eurot. Veel omab Roswitha Kinnisvarabüroo osalust MTG Grupp OÜs, millel sisuline tegevus puudub, kuid mis sõlmis 2012. aastal võlaõigusliku lepingu Harjumaal mingi kinnisasja omandamiseks.
  Nagu Tallinna partnerettevõtteis, on ka mitmes teises eelnimetatud äris koos Roswitha Kinnisvarabürooga omanike hulgas ettevõtja Olaf Herman jt Astlanda Ehitusega seotud isikud.
  Luksemburgi fondid ostavad Eestis metsa
  Luksemburgi kaudu on miljoneid eurosid investeeritud Eesti metsa- ja põllumaadesse. Täpsemalt kuulub Luksemburgi firmadele Dasos Forinv 2 ja Dasos Timbinv 2 kolm Eesti ettevõtet: Estonian Sustainable Forestry OÜ, Karusambla OÜ ning Paloküla-Palomõtsa Põllud ja Metsad OÜ. Kõik kolm Eesti firmat tegelevad metsa- ja põllumaade varumise ja müügiga. Enda omanikfirmadega seotud fondidelt on Eesti metsavarumise ettevõtted saanud laenu kokku ligi 22 miljonit eurot. Luksemburgi ettevõtted kuuluvad Luksemburgi fondidele.
  Kõigi kolme Eesti ettevõtte juhatuses on soomlane Sami Petteri Veijalainen, Estonian Sustainable Forestry OÜs on koos temaga juhatuses ka teine soomlane Olli Petri Johannes Haltia.
  Luksemburgi omanikule kuulub veel üks suur metsavaruja – Haanja Forests OÜ. Haanja Forests kuulub järjekordset Luksemburgi fondi haldavale RMK Global Timberland Resources Holdings S.A.R.L.-ile, kes on siinset tütarfirmat rahastanud omakapitali ja siselaenuga. Haanja Forestsi emaettevõttelt saadud laen oli eelmise aasta lõpus ligi 23 miljonit eurot.
  Vene miljonäri investeeringud kinnisvarasse ja Sillamäe sadamasse
  Luksemburgi firmade kaudu oma Eesti investeeringuid haldav Venemaa ettevõtja Andrei Katkov rajas tänavu Narva-Jõesuusse luksusliku spaahotelli ning on koos Jevgeni Malovi ja Tiit Vähiga Sillamäe Sadama suuraktsionär. Katkov omab Eesti elamisluba, kuid elab Peterburis.
  Katkoviga seotud Luksemburgi ettevõttele PBL-System S.A. kuulub kinnisvaraarendusega tegelev Termak Real Estate OÜ, mis on Narva-Jõesuus asuva Noorus SPA Hoteli rajaja. Spaa avati pidulikult tänavu septembris ja avamisel oli kohal Tallinna linnapea Edgar Savisaar.
  Samale Luksemburgi ettevõttele kuulub ka OÜ Noorus, mis tegeleb majutus-, toitlustus- ja konverentsiteenustega.
  PBL-Systemsi omanik on Suurbritannias registreeritud ettevõte AGIR I&S Ltd.
  50% aktsiaseltsist Sillamäe Sadam kuulub kahele Luksemburgi ettevõttele Famer S.A. ja Optial S.A., mis on mõlemad Katkovi kontrolli all. Famer S.A. kuulub Panama ettevõttele ja Optial S.A. eespool nimetatud Briti ettevõttele AGIR I&S Ltd. Äripäev on kirjutanud, et Sillamäe Sadamasse investeeris Katkov koos oma äripartneri Jevgeni Maloviga, kes on samuti järelikult Luksemburgi ettevõtetega seotud. Peterburi külje all on Katkovil ja Malovil suur suvitusrajoon koos hotelliga.
  Katkoviga seotud Luksemburgi ärisid juhib seal elav ärinõustaja Patrick Meunier.
  Andrei Katkov (vasakul) koos külalise Urmas Sõõrumaaga enda spaahotelli avamisel Narva-Jõesuus.Foto: Andres Haabu
  Hillar Tederi ärid
  Luksemburgi ettevõtteid on oma äride struktuuris kasutanud Eesti üks rikkamaid inimesi Hillar Teder, kelle tegevuse fookuses on Ukrainas kaubanduskinnisvara arendamine.
  Tederi kontrolli all olev Luksemburgi ettevõte Vunderbuilt omab lisaks portsule Londoni börsile viidud Arricano kontserni aktsiatele osalusi ka mitmes Eesti firmas. Vunderbuiltile kuulub 50% eelmisel aastal asutatud HPT Property OÜst, mis tegeleb äripindade rentimisega autokeskustele. HPT Property teine omanik on Peeter Tiitson. Samuti kuulub Vunderbuiltile 50,01% OÜst Reval Auto Esindused ja 50% OÜst Al Mare Auto, mõlemas ettevõttes on lisaks Tederile omanikud Peeter ja Kristina Tiitson.
  Vunderbuilt omab ka tänavu asutatud ettevõtet Promptus Capital OÜ, mille tegevusalaks on märgitud mujal liigitamata finantsteenuste osutamine ja mille juhatuse liige on Hillar Tederi abikaasa Natalie Teder. Promptus Capitali omandas Tederi ettevõte Kristel Meose suurosalusega Zenith Capital Management OÜ-lt.
  Lisaks Vunderbuiltile kuulub Tederile Luksemburgis ka Expert Capital S.A., mis on sarnaselt Vunderbuiltile Arricano kontserni aktsionär.
  Lutheri kvartali arendaja
  Luksemburgi ettevõte Chateau Des Alpes S.A. omab alates eelmisest aastast osaühingut Bannister, millele kuuluvad nn Lutheri kvartali ehk endise Tallinna vineerivabriku ala kinnistud Pärnu maanteel ja Vineeri, Tatari ning Vana-Lõuna tänaval. Chateau Des Alpes S.A. suuromanik on omakorda Briti Neitsisaartel asuv ettevõte.
  Bannister ostis 2008. aastal Pjotr Sedini kinnisvarafirmalt AS Grove Invest 225 miljoni krooniga endise Tallinna vineerivabriku ala ja kavandab sinna elamu- ja ärikvartalit. Kinnistuid müüs kohtutäitur Veiko Kaasik ning pärast tehingut taotles Bannisteri nimel kinnistu planeeringu algatamist vandeadvokaat Viktor Kaasik.
  Bannisteri juhatuse liikmed on Natalja Kesler ja Jevgeni Ragrin. Pärast asutamist oli Bannisteri omanik Ragrin, kes oli minevikus venekeelse päevalehe Estonija üks omanikest koos Gennadi Everi ja püstolilaskudega 2001. aastal mõrvatud Vitali Haitoviga. Ragrini asemele tulid aga kiiresti erinevad maksuparadiiside firmad, esmalt Briti Neitsisaarte firma, seejärel Küprose firma ja viimaks Luksemburgi firma.
  Tšulets kolis äri Luksemburgist Hollandi Antillidele
  Aastatel 2006–2012 kuulus Aleksei Tšuletsi kontrolli all olev punkerdamisettevõte Baltic Sea Bunkering OÜ Luksemburgi ettevõttele Phoenix Energy International S.A., kuid siis kolis Tšulets ettevõtte enda Hollandi Antillidel registreeritud ettevõtte CNP Investments N.V. alla.
  Baltic Sea Bunkering kuulub Eesti edukamate ettevõtete TOP 100 hulka ja ettevõtet kontrolliv Tšulets on Eesti 40 rikkama inimese hulgas.
  Tšuletsi tuntumad firmad on Saurix Petroleum ja Infast Oil, mille omanikuks sai 2009. aastal sama eespool nimetatud Hollandi Antillide ettevõte, mis seni oli firmades väikeomanik Tšuletsi kui eraisiku kõrval. Hollandi Antillide ettevõttele kuulub ka Paldiski Sadamate AS. Nagu Luksemburgi, peetakse ka Hollandi Antille maksuparadiisiks.
  Tšuletsi vara väärtuseks hindas Äripäev tänavuses Rikaste TOPis 55,8 miljonit eurot.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Leslie Leino: on aeg hämarate Hiina ettevõtete taust läbi valgustada
Nüüd, mil Hiina võrguplatvormid on tulemüürile vaatamata rahvusvaheliselt kättesaadavad, saab lõpuks teha väga täpseid sissevaateid nende tausta, kirjutab Tallinna Ülikooli Aasia uuringute teadur Leslie Leino.
Nüüd, mil Hiina võrguplatvormid on tulemüürile vaatamata rahvusvaheliselt kättesaadavad, saab lõpuks teha väga täpseid sissevaateid nende tausta, kirjutab Tallinna Ülikooli Aasia uuringute teadur Leslie Leino.
Keskpanga protokoll rahustas USA aktsiaturud kergelt kerkima
Täna avaldatud Föderaalreservi viimase istungi protokollist nähtub, et Ühendriikide keskpank kavatseb inflatsiooniga vihast võitlust jätkata – see rahustas aktsiaturge niivõrd, et nood sulgusid kerges plussis.
Täna avaldatud Föderaalreservi viimase istungi protokollist nähtub, et Ühendriikide keskpank kavatseb inflatsiooniga vihast võitlust jätkata – see rahustas aktsiaturge niivõrd, et nood sulgusid kerges plussis.
Nelja Eesti juhi teed tippu - kriisiloits, ettemääratus ja õpetaja võimendus
Värskes Äripäeva raadio saates "Juhi jutud" võtame kokku kuulajate lemmiksaated ja nopime nendest välja neli põnevat kildu Eesti juhtidelt. Tänases saates saavad sõna Eesti suurima panga Swedbanki juht Olavi Lepp, 2020. aastal Eesti parimaks kooliks valitud Uulu põhikooli juht Egle Rumberg, noorim Tallinna börsi firmade juht ehk Arco Vara juht Miko-Ove Niinemäe ja LHV grupi juht Madis Toomsalu, kes pälvis tänavu tunnustuse parim juht.
Värskes Äripäeva raadio saates "Juhi jutud" võtame kokku kuulajate lemmiksaated ja nopime nendest välja neli põnevat kildu Eesti juhtidelt. Tänases saates saavad sõna Eesti suurima panga Swedbanki juht Olavi Lepp, 2020. aastal Eesti parimaks kooliks valitud Uulu põhikooli juht Egle Rumberg, noorim Tallinna börsi firmade juht ehk Arco Vara juht Miko-Ove Niinemäe ja LHV grupi juht Madis Toomsalu, kes pälvis tänavu tunnustuse parim juht.
Riigikogu ratifitseeris Soome ja Rootsi ühinemise NATOga
Riigikogu võttis erakorralisel istungjärgul vastu seaduse, millega kiitis heaks Soome ja Rootsi ühinemist käsitlevad Põhja-Atlandi lepingu protokollid.
Riigikogu võttis erakorralisel istungjärgul vastu seaduse, millega kiitis heaks Soome ja Rootsi ühinemist käsitlevad Põhja-Atlandi lepingu protokollid.
Eesti suurendab kaitseväe sõjaaja koosseisu veerandi võrra
Eesti kaitsevägi hakkab lähiaastail välja õpetama veel 10 000 reservväelast, kes sõja puhkemise korral määrataks maakaitse üksustesse.
Eesti kaitsevägi hakkab lähiaastail välja õpetama veel 10 000 reservväelast, kes sõja puhkemise korral määrataks maakaitse üksustesse.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.