Marge Väikenurm • 4. mai 2015 kell 8:00

Maksuamet paljastas eduka ehitaja kestavahetuse

Foto on illustratiivne  Foto: Andras Kralla, Äripäev

Pankrotis HR Restauraator jäi kohtus alla maksuametile, mis nõudis firmalt tegevuse lõpetanud Fraagos Grupi maksuvõla tasumist. Kohus leidis, et HR Restauraator peab võla maksma, sest võttis Fraagos Grupi üle.

Eelmisel nädalal kirjutasime, et 1998. aastal asutatud edukas ehitusfirma HR Restauraator läks ootamatult pankrotti, jättes rahata 40 võlausaldajat, kes ootavad pea 900 000 eurot. Teiste hulgas suurimat summat ehk üle 111 000 euro ootab just maksuamet.

HR Restauraatori pankroti üheks kaalukiviks võis olla aga kõnealune kohtulahend. Nimelt lõpetas Harju maakohus 2011. aasta märtsis Fraagos Grupi pankrotimenetluse raugemise tõttu. Vähem kui kolm kuud hiljem kustutati firma äriregistrist. Maksuamet aga pööras jäänud nõude summas 62 108 eurot Haapsalu Restauraatori (praegune HR Restauraator) vastu, kuna leidis, et nii vara kui ka töötajad on sinna üle viidud, samuti kattusid osaliselt mõlema firma kliendid ja tarnijad. Nii võttis Haapsalu Restauraator enda juurde tööle Fraagos Grupis töötanud 29 inimest, kellest 14 said sisuliselt samad tööülesanded.

Samuti oli kohtuotsuse järgi mõlema firma majandustegevus sarnane ja ettevõtted tegutsesid samal aadressil. Näiteks deklareeris Fraagos Grupp maksustatavat käivet 2010. aasta detsembrini, siis Haapsalu Restauraatori maksustatav käive kasvas uues aasta jaanuaris järsult, saavutades 2011. aasta esimeste kuudega Fraagos Grupile eelneva käibega sarnase mahu. Üheks tõendiks oli seegi, et betoonitöödega tegelenud Fraagos Grupi endised juhatuse liikmed Ranno Põldme ja Rain Onemar läksid Haapsalu Restauraatori juhatusse.

Tänaseks on Põldme ja Onemar eri firmade eesotsas. Põldme juhib ehituskeemiatoodete hulgimüügiga tegelevat HR Buildmati. Onemar on juhib ehitusfirmat HR Tecno.

1998. aastal asutatud edukas ehitusfirma HR Restauraator läks ootamatult pankrotti, jättes rahata 40 võlausaldajat, kes ootavad pea 900 000 eurot.

Tunnustatud nõudeid on kokku 877 526 eurot, millest umbes 300 000 eurot on tingimuslikud. Suurimat summat ehk 111 184 eurot ootab maksu- ja tolliamet.

HR Restauraatori vara nimekirjast moodustasid suure osa vallasasjad, näiteks autod ja tööriistad. Varade väärtus oli umbes maksu 65 000 eurot.

Pankrotipõhjustena seisid avalduses ehitustööde järsk puudus aasta alguses, ebamõistlikult madal pakkumiste hind ehitusturul ja 2013. aastal tekkinud kahjum. Põhjuste kontroll seisab menetluses veel ees.

 

Firma eitas ülevõtmist

Haapsalu Restauraator ei nõustunud maksu- ja tolliameti väidetega, leides, et mõned üksikud asjaolud võivad küll viidata üleminekule, kuid erinevatel põhjustel ei saa seda siiski järeldada.

Näiteks on kohtuotsuses kirjas, et Fraagos Grupi endiste kogemustega töötajate palkamine oli mõttekam kui uute koolitamine, ja maksustatav käive kasvas muu majandustegevusega, sealhulgas fassaadi- ja restaureerimistöödega. Betoonitööde käive moodustas kogukäibest 37 protsenti, aga suuremalt jaolt olid need tööd, millele tulid tellimused juba 2010. aastal ja milliseid Fraagos Grupp ei osutanud. Haapsalu Restauraatori juht Margus Ojamäe selgitas ka, et otsis partnereid, lüües lõpuks käed nii Põldme kui ka Onemariga.

Tallinna halduskohus leidis siiski, et Fraagos Grupp läks Haapsalu Restauraatorile üle. Nime HR Restauraatoriks muutnud firma esitas seejärel apellatsioonkaebuse.

Ringkonnakohus märkis, et tõendamaks ettevõte üleminekut ning et nn kestavahetus oli võlgnikule oluline võlgadest vabanemiseks, peab maksuametnik näitama, et sama tegevus jätkub teises firmas. Maksuhaldur suutis kohtu arvates varjatud üleminekut tõestada.

Kohus tõi ka välja, et Fraagos Grupp esitas pankrotiavalduse veebruaris 2011 ehk pärast vara müümist, töötajate töölt vabastamist, neile lõpparve väljamaksmist ja Haapsalu Restauraatorisse tööle asumist. Kohtuotsus jõustus kaks aastat tagasi, kui riigikohus ei võtnud HR Restauraatori apellatsioonkaebust menetlusse.

Hetkel kuum