Urmo Andressoo • 2. juuli 2015 kell 4:30

Salajane raport: Kreeka tulevik lootusetu

Kreeka noorte tulevik helge ei paista  

Isegi kui Kreeka nõustuks kõigi reformide ning eelarvekärbetega, poleks Kreeka majandus 15 aasta pärast jätkusuutlik, selgub The Guardiani kätte sattunud avaldamata dokumentidest.

Laenuandjate nn troika (IMF, Euroopa Keskpank ja Euroopa Komisjon) koostatud salajasest raportist ilmneb, et ka pideva majanduskasvu korral oleks Kreeka võlg 2030. aastaks 118% SKPst. 8% rohkem, kui IMF peab Kreeka laenuprofiili arvestades jätkusuulikuks. Hetkel moodustab võlg Kreeka SKPst 175% ning see number võib hiljutiste sündmuste valguses veelgi tõusta.

Ka kõige optimistlikumate välja toodud stsenaariumite korral nenditi, et Kreekal puudub võimalus vähendada võlga aastaks 2022 tasemele, milles Euroliidu rahandusministrid 2012. aasta novembris kokku leppisid. Tähelepanu väärib ka fakt, et kõik stsenaariumid eeldasid uue ehk kolmanda laenuprogrammi loomist.

Ühes dokumendis järeldatakse, et Kreeka kestvaks kriisist välja tõmbamiseks on vaja selgelt leevendada võlamaksmistingimusi. Hoolimata sellest pole dokumendis selgitusi ega detaile selle kohta kuidas võlgasid leevendada või milline peaks kolmas laenuprogramm välja nägema.

Dokument on osa suuremast kogumist, mis sattus Guardiani kätte läbi saksa lehe Süddeutche Zeitung, pärast seda, kui see oli laiali saadetud Saksamaa parlamendiliikmetele, kes pidid selle vastuvõtmise üle hääletama. Paraku jõudis Kreeka peaminister Alexis Tsipras enne välja kuulutada referendumi.

Hetkel kuum