Äripäev • 12. juuli 2015 kell 7:43

Öö ei toonud Kreeka draamale lahendust

IMFi juht Christine Lagarde ja eurogrupi president Jeroen Dijsselbloem tänaöisel kohtumisel.   Foto: epa

Eile õhtul alanud ja tänasesse päeva nihkunud kaheksatunnine eurogrupi (eurotsooni rahandusministrid) kohtumine, kus arutati Kreeka uut abipaketti, lõppes tulemuseta.

Eurogrupp ei suutnud ühisotsusele tulla, kirjutab AP. Rahandusministrite järgmine istung algab täna keskpäeval.

"Otsustasime oma kohtumise lõpetada ja jätkata tööd hommikul kell 11 (Eesti aja järgi kl 12)," kommenteeris eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem. Ta täpsustas, et "finantstoetuse küsimus on jätkuvalt üleval, nagu ka Kreeka poole usaldamise küsimus".

Ühe euroala riigi esindaja märkis agentuurile, et kreeditorid ootavad Ateenalt "märksa konkreetsemat tegutsemiskava". Tema sõnul jäi eilsel kohtumisel mulje, et "Kreeka valitsuse ettepanekud on kergekaalulised". Veel rõhutas ta, et kriisist väljumise kava ei pea tingimata sisaldama karme majandusmeetmeid.

Tänasele oli planeeritud kaks istungit - eurotsooni (19 riiki) ning Euroopa Liidu (28 riiki) liidrite kohtumine. Ülemkogu juht Donald Tusk tühistas täna 28 riigi tippkohtumise - toimub vaid euroala valitsusjuhtide kohtumine.  

Valitsusjuhtide kohtumiseks peavad rahandusministrid esitama plaani: kas võimaldada Kreekale kolmandat abiprogrammi või algatada Grexiti protseduur. 

Ööl vastu laupäeva kiitsid Kreeka parlamendi liikmed pärast mitmetunnist arutelu heaks reformiplaani, mille pani ette Alexis Tsiprase valitsus. Plaani poolt oli 251 saadikut 300st. Sel nädalal küsis Kreeka ESMilt kolmeks aastaks 53,5 miljardit eurot finantsabi, millega kaetaks kreeditoride nõuded.

5. juulil peeti Kreekas referendum, kus esitati küsimus, kas rahvas nõustub riigi kreeditoride - Euroopa Keskpanga, IMFi ja Euroopa Komisjoni - ette pandud karmima majandusrežiimiga. 61 protsendi kreeklaste vastus oli "ei".

Hetkel kuum